14.8 ° 28 km/h
15.2 ° 14 km/h
19.3 ° 11 km/h
20.1 ° 17 km/h

A magyar úszóválogatott rangidős versenyzője, Cseh Lászlóval együtt. Nemzetközi elemzések szerint a világ egyik legjobb gyorsulási idővel rendelkező úszója, aki az utolsó 15 méteren szinte verhetetlen. Huszonkét magyar bajnoki aranya van, tapasztalt rutinos versenyző, aki most éppen azon gondolkodik, vegyen-e majd levegőt 50 gyorson vagy sem. Példaképe Anthony Ervin, aki Rióban 35 évesen lett olimpiai bajnok.

Takács Krisztián 2003-ban szerezte első érmét a magyar bajnokságon (egy ezüstöt, 100 gyorson), azóta 21 aranyérmet szerzett. Négy olimpián indult, és bár nagy törések nem voltak pályafutásában, pályafutását jó ideje az határozza meg, hogy valahogy átlépje azt a bizonyos 22 másodpercet. Ha ez sikerül, megtörténhet a nagy áttörés a budapesti világbajnokságon, amelyet egyébként is nagy lehetőségnek tart.

„Az a célom, hogy ennyi év munka után egy világversenyen végre érmet szerezzek. Erre kiváló lehetőség lesz a hazai világbajnokság. A Duna Aréna egészen fantasztikus, amikor először beléptem, azt hittem, nem is Magyarországon vagyok. Olyan a légköre, mint a londoni olimpiai vagy a sanghaji világbajnoki uszodának. Most hazai közönség előtt élhetjük át az igazán nagy versenyek hangulatát, biztos vagyok benne, hogy amikor a magyarok nevét kimondják majd, felrobban az uszoda, és ez tizedeket fog számítani, nekem is” – fogalmazott Takács Krisztián.

A 31 éves úszó a fejlődése érdekében két éve Dunaújvárosból Győrbe tette át székhelyét, hogy Petrov Iván tanítványaként új impulzusokat kapjon. Akkor 21.89 másodperces idejével rögtön a világranglista ötödik helyére úszta magát.

„Egy hozzám hasonló öregfiú előbb-utóbb rájön arra, hogy a pályafutásának utolsó éveiben kell még dobnia egy merészet” – nyilatkozta akkor a Telekom Hírszolgálatnak.

A tizedek vagy századok bizony nagyon sokat jelenthetnek, hiszen az 50 méteres gyorsúszás az a szám, ahol bármi megtörténhet. Igazából nagyon jósolni sem lehet, hisz egyetlen levegővétel az egész úszás. A győriek kiváló sprintere a 2011-es világbajnokságon hatodik helyen végzett ebben a számban úgy, hogy 7 századra volt a bronzéremtől. Egy évvel ezelőtt a londoni Európa-bajnokság döntőjében 22.07-tel szintén hatodik lett, míg a győztes Florent Manaudou 21.73-mal nyert.

„Végül is egyszer kellett levegőt vennem közben, talán ez kicsit meg is akasztott, ezért sem sikerült 22 másodperc alatt jönnöm, pedig ez volt a terv. Ettől függetlenül ez volt életem első Eb-döntője, szerintem nem lehetek elégedetlen” – nyilatkozta a szövetség Facebook-oldalán az Eb-t követően; mi csak annyit teszünk hozzá, hogy rövid pályán már szerzett korábban egy Eb-bronzérmet.

A legrövidebb sprinttávon egy kívülálló szinte csak a nagy hullámokat és karcsapásokat látja, egyetlen szempillantás alatt felbukkan a versenyzők feje, már a célba érkezéskor. Ott aztán mindenki győztesnek érzi magát, elvégre rendre egy-egy század dönt az érmek sorsáról vagy éppen az a fránya levegővétel menetközben.

Takács Krisztián gyorsulása mindig is a nemzetközi elemzések középpontjában állt, hiszen a világon a legjobb gyorsulási idővel rendelkező versenyzőről beszélünk. Ahhoz, hogy ezt kamatoztatni tudja, a táv elején kell találnia még pár tizedet.

„Egy-egy levegő tizedeket számíthat, megtörik a mozgás, lemegy a váll a víz alá, és újból fel kell venni a ritmust. Úgy gondolom, ha egy tizedet találunk az első 15 méteren, akkor 10 helyet is javíthatok, mivel nekem a rajt és az első 15 méter a rizikós. Azon dolgozunk, hogy ez tökéletesen menjen a világbajnokságon. Jó lenne, ha levegővétel nélkül le tudnám úszni a távot, de az is lehet, hogy be lesz iktatva egy, méghozzá úgy nagyjából 35 méter környékén. Majd meglátjuk, hogyan bírom. Az úszással és a gyorsasággal menetközben sosem volt gondom, attól nem félek, az eleje a kritikus pont. Mindig azt szoktam mérni, ha a rajt után a gatyájuknál vagyok, akkor az jó, de ha a bokájuknál, akkor kicsit rövid a medence. Az utolsó 5-10 méteren jövök fel a többiekre, és amikor a többiek meghalnak, én ott gyorsulok és jövök fel mindenkire” – mondta el eddigi teljesíményéről.

A budapesti világbajnokságon nagy valószínűséggel 22 másodperchez nagyon közeli idő kell a döntőbe jutáshoz. Takács Krisztián két éve 22.07-et úszott, elmondása szerint ez most is menni fog neki. Az áprilisi országos bajnokságon 22.39-cel csapott célba, ez az idő az idei világranglistán jelenleg a 45. helyre elég. A listát vezető brit Benjamin Proud 21.32-t úszott áprilisban, míg Lobanovszkij Maksim 22.30-at repesztett a Budapest Bajnokságon, ezzel az idővel ő a 36. a világranglistán.

„Ha 21-gyel kezdődik az időm, akkor az egy döntős idő lesz. Az biztos, hogy a döntőbe sokkal nehezebb bekerülni, mint ott helytállni. A legfontosabb, hogy először beverekedjem magam a legjobb tizenhat közé, ha pedig a nyolcba kerülnék, ott már felszabadultan úsznék. Az előfutamokban nagy teher van rajtunk, hisz sokkal nehezebb ott teljesíteni, mint a döntőben. Ha két éve a magyar bajnokságon 21.89-et úsztam, akkor ezt a teljesítményt most is elő tudom csalogatni” – mondta Takács Krisztián, aki erőt meríthet egy másik rutinos versenyző közelmúltbeli sikeréből.

Az amerikai Anthony Ervin 35 évesen 21.40-nel nyerte meg az aranyérmet a riói olimpián ezen a távon, így Krisztián is úgy gondolja, neki is van még ideje az áttörésre – Rióban egyébként 21.40-nel kezdődtek a dobogós idők. Ervin mindössze egy századdal előzte meg a francia Florent Manaudou-t, kilenccel pedig a bronzérmes Nathan Adriant, a nyolcadik helyen befutó litván Simonas Bilis pedig 22.08-at úszott.

Ha valaki jó napot fog ki, tökéletesen rajtol, lehet keresnivalója a döntőben is, erre nagyjából 15-20 versenyzőnek van reális esélye.

„Ide nekem az oroszlánt, mindenkit megeszek! Rangidős vagyok, de Anthony Ervin nagy inspirációt jelent. Jól megy az úszás, nagy terveim vannak. Imádom az úszást, kiváló klubban készülök, ami azért fontos, mert pár század dönt majd, minden apróság fontos lehet. Az biztos, hogy a hazai közönség nagy inspirációt jelent majd” – beszélt a 17. FINA Világbajnokságról, és az a tény is viheti előre, hogy Győrben együtt készül a válogatott keret másik sprinterével, Lobanovszkij Makszimmal, akivel egymás teljesítményéből meríthetnek erőt.

Takács Krisztián

1985. december 30-án született Budapesten.

Klubjai: Dunaferr-DVSI (-2015), Győri ÚSE (2015-)
Edzője: Petrov Iván
Legjobb eredményei: rövid pályás Eb-bronzérem (100m gyors, 2011), világbajnoki 6. helyezett (50 m gyors, Sanghaj, 2011), világbajnoki 7. helyezett (4x100-as vegyes váltó, 2013), Európa-bajnoki 6. helyezett (50m gyors, 2016)