18.6 ° 4 km/h
17.8 ° 5 km/h

Ez történt a héten – már csak 38 nap van a világbajnokságig

0 0

A vizes sportágak képviselői már javában hangolnak Budapestre – egyesek küzdenek a csapatba kerülésért hazájuk nemzeti válogatóján, mások már a vb-keret tagjaként az edzésekre vagy versenyekre koncentrálnak, akadnak olyanok, akik már a lelki hangolásnál tartanak és terveikről nyilatkoznak, sőt, olyanok is, akik már nem a medencében lesznek főszereplők a nyári világbajnokságon.

Schooling világcsúcsot úszna Budapesten

A szingapúri Joseph Schooling, aki Rióban, a 100 méteres pillangóúszásban aratott győzelmével került az újságok címlapjára, Budapesten szeretné megdönteni példaképe, Michael Phelps jelenleg érvényes 49.82 másodperces világcsúcsát. A Channel News Asia-nak adott nyilatkozatában optimistán beszélt vb terveiről: „Lelkem legmélyén úgy gondolom, hogy ha ki tudom hozni magamból azt, amire tényleg képes vagyok, és mindent tökéletesen csinálok, akkor jó esélyem van a rekorddöntésre ezen a nyáron.”

Szingapúr első olimpiai bajnokának pillanatnyilag 50,39 a legjobb ideje, s Budapesten nem csak a 100, hanem a 200 méteres pillangóban is győzni szeretne. Utóbbival kapcsolatban még nem beszélt csúcsdöntésről.

Ukrán és spanyol sikerek  a FINA Synchro World Series legutóbbi állomásán

A spanyolországi Las Palmasban rendezték meg május utolsó hétvégéjén a FINA Synchro World Series újabb állomását. A házigazda spanyolok elsősorban világbajnokuknak, Ona Carbonellnek köszönhetően tudtak aranyérmeket szerezni, a 27 éves barcelonai műúszó hölgy összesítésben megnyerte az egyéni és Paula Ramirez oldalán a páros számot is. Egyébként az ukrán versenyzők taroltak három elsőséggel, hiszen a csapat és kombinációs versenyszámokat egyaránt ők nyerték, míg a páros mixben a japánok bizonyultak a legjobbnak. A magyarok eredményeiről itt olvashatnak.

Nem lesz francia váltó a budapesti világbajnokság úszóversenyein

A Strasbourgban május végén megrendezett, a júliusi világbajnokság válogatójának is számító francia úszóbajnokság mérlege meglehetősen lehangoló lett. Csupán kilenc úszónak (Aurélie Muller a nyíltvízi versenyeken fog indulni) sikerült kiharcolnia a vb-indulás jogát, és egyetlen váltó sem képviseli majd a kék-fehér-piros színeket Budapesten. Utóbbi különösen fájó, hiszen a 4x100-as férfi gyorsváltó az utóbbi két világbajnokságon aranyérmes, az olimpián ezüstérmes volt, közel tíz esztendeje pedig minden nagy világeseményen dobogós. Idén azonban csak Mehdy Metellának sikerült megúsznia a kvalifikációs időt, a francia szakvezetés pedig tartotta magát a korábban felállított válogatási elveihez és inkább nem indít váltót.

Kazanyban, két évvel ezelőtt, még 29 úszó alkotta a csapatot, amely hat érmet, köztük négy aranyat nyerve a nemzetek ranglistáján az ötödik helyen végzett. A budapesti világbajnokságra 10 versenyzőnek sikerült 13 számban kiharcolnia az indulás jogát, de Aurélie Muller elsősorban a nyíltvízi versenyekre készül, így a medencében csak 9 versenyzőre számítanak: Geoffroy Mathieu (férfi 200 hát), Anna Santamans (női 50 gyors), Charlotte Bonnet (női 200 és 100 gyors), Béryl Gastaldello (női 100 pillangó és 100 hát), Mehdy Metella (férfi 100 gyors és 100 pillangó), Camille Lacourt (férfi 50 hát), Jérémy Stravius (férfi 50 hát), Mathilde Cini (női 100 hát), Mélanie Henique (női 50 pillangó).

Florent Manaudou televíziós kommentátorként jön Budapestre

Az olimpiai bajnok, Florent Manaudou a "Legendák versenyén" állt rajkockára vasárnap, a franciaországi Melunban. A különleges rendezvényen, korábbi hozzá hasonlóan legendás csapattársaival, mint Frédérick Bousquet és Fabien Gilot vett részt, ám ez korántsem jelenti azt, hogy a visszatérés gondolatával foglalkozna. A francia sajtó azonban, érthető módon, azonnal az úszással kapcsolatos terveiről kérdezte.

„Örömmel jöttem erre a versenyre, de tényleg csak a szórakozás kedvéért” – magyarázta Manaudou a Le Parisien-nek. – „Szeptember óta nem foglalkozom az úszással, az én sportom most már véglegesen a kézilabda. Célom az, hogy hacsak egyszer is, de játszhassak a francia bajnokság legjobbjai között.”

Florent Manaudou jelezte részvételi szándékát a budapesti világbajnokságra, de nem gyorsúszóként, hanem televíziós szakkomentátorként. S bár hivatalosan a mai napig nem vonult vissza, úgy tűnik, az úszás egyre kevésbé szerepel tervei között.

A fiatalok villogtak a brit műugró bajnokságon

Edinburgh adott otthont a britek műugró bajnokságának, június 1. és 4. között. A hölgyek szinkron toronyugrásában Tonia Couch és Lois Toulson lettek a bajnokok 307.26 ponttal, míg a férfiak szinkron műugrásában a Haslam testvérek, Jack és Ross párosa végzett az első helyen kitűnő teljesítménnyel, valamennyi szabadon választott ugrásukkal 70 pont feletti eredményt értek el.

Lois Toulson a női toronyugrás megnyerésével a harmadik aranyérmét szerezte meg 327.90 ponttal. A nagyszerű hetet záró 17 éves leedsi sportolónő a bajnoki címnél is jobban örült magas pontszámainak, amely teljesítményének igazi mutatója volt. A hölgyek 3 méteres műugró számában Katherine Torrance nyerte a bajnoki címet 328.65 ponttal, pályafutása eddigi legjobb eredményével.

A férfiaknál a 19 éves Matty Lee lett a bajnok toronyugrásban 431.40 ponttal.

Sérülés miatt a három legjobb férfi versenyző nem tudott elindulni a brit bajnokságon. Tom Daley, Chris Mears és Jack Laugher mellett Daley vegyes szinkron párja, Grace Reid sem versenyzett Edinburgh-ben, Tonia Couch pedig csak szinkron toronyugrásban vett részt, ám a budapesti világbajnokságra utazó csapatba a szakvezetés személyre szabott döntése alapján természetesen még bekerülhetnek.

Az amerikaiak az Arena Pro Swim sorozaton hangolnak a júniusi vb-válogatóra

Az olimpiai és világbajnok amerikai Katie Ledecky az idei év legjobb idejét úszta 200 méteres női gyorsúszásban Santa Clara-ban az Arena Pro Swim Series kaliforniai állomásán. Ledecky 1:55.34 másodperc alatt teljesítette a távot.

A Budapestre öt számban is címvédőként érkező amerikai kiválóság 1500 méteren is indult a hétvégén, s azt is megnyerte. „Kizárólag arra koncentráltam, amit a felkészülés ezen szakaszában tervbe vettem, vagyis a finomításokra és néhány új dolog kipróbálásra. Nagyon boldog vagyok, hogy minden tökéletesen sikerült” – nyilatkozta a verseny után.

A viadal másik nagy sztárja, a szintén olimpiai bajnok és világcsúcstartó Ryan Murphy miután megnyerte a 200 méteres férfi hátúszó számot, a rövidebb távon sem talált legyőzőre. 100 méteren 53.48 másodperccel nyerte a döntőt a szám londoni bajnoka, Matt Grevers előtt, aki 53.90-et úszott.

„Nyilvánvaló, hogy a nagyok közül nem sokan jöttek el erre a versenyre, de a 100 hát három legjobbja itt volt, és ha egy korábbi olimpiai bajnok az ellenfél, azt mindenképpen komolyan kell venni...” – nyilatkozta Murphy győzelme után. – „Nem aggódom az időeredmény miatt, most a taktikám alkalmazása volt a legfontosabb. Azt hiszem, jól sikerült, úgyhogy elégedett vagyok.”

Az olimpiai bajnok, Nathan Adrian 48.55 másodperccel nyerte a férfi 100 méteres gyorsúszást, honfitársa és váltóban csapattársa, Caeleb Dressel előtt, aki 49.26-ot úszott. A királyszámban öt éve ötkarikás játékokat nyert Adrian, sok más úszóhoz hasonlóan, új dolgokkal kísérletezik az új olimpiai ciklus kezdetén. „Tavaly, minden egyes versenyre más és más stratégiával és filozófiával készültünk, sikeresen. Idén visszatérünk az alapokhoz és újratervezzük a 100 méteremet. Változás lesz, igaz, de érdekes és izgalmas változás” – mondta Nathan Adrian.

A legjobb amerikai úszók számára a világbajnoki felkészülés következő állomása a nemzeti bajnokság lesz Indianapolisban, június 27. és július 1. között.