17.4 ° 9 km/h
19.5 ° 12 km/h
8.4 ° 6 km/h
7.9 ° 15 km/h

A riói olimpia férfi 10 km-es nyíltvízi versenyének talán legpechesebb versenyzője volt Jack Burnell, aki végig harcban állt a dobogóért, de két sárga lapos figyelmeztetése és kizárása után helyezetlenül zárt. A brit úszót azóta is bosszúvágy fűti, hiszen finoman fogalmazva nem értett egyet a döntéssel, és az abu-dzabi Világkupa-viadalon aratott meggyőző sikerével jelezte: Balatonfüreden, a FINA Világbajnokságon joggal tarthatnak tőle a riválisok.

Az ember általában nem nyíltvízi úszónak születik, Jack Burnell esetében is érvényes, hogy medencében kezdte pályafutását. A scunthorpe-i sportoló az 1500 gyorsra specializálódott, és ért is el figyelemre méltó eredményeket, a brit bajnokságon többször is volt dobogós, de az igazán nagy áttörés nem akart bekövetkezni. 2013-ban aztán egy tehetséggondozó program keretében megismerkedett a nyíltvízi úszással, és ekkor jött a megvilágosodás.

„Eredetileg valóban rendre 1500-on versenyeztem, de bevallom őszintén, az egy kicsit unalmas volt” – árulta el a FINA hivatalos oldalának Burnell.

„Nyolc pálya, mindenki ellened van, a víz mindenhol ugyanolyan hőmérsékletű, folyton bent vagy az uszodában. Az nem az én világom. Miután belekóstoltam a nyíltvízi úszásba, rájöttem, hogy az sokkal inkább nekem való: komoly taktikázás kell hozzá, az úszás egy teljesen más dimenzióját nyitotta meg előttem, amit a medencében soha nem tapasztaltam azelőtt.”

Első nyíltvízi szezonjában, 2013-ban rögtön sikerült egy top tízes helyezést (8.) elérnie a FINA 10 km-es Világkupa-sorozatának argentínai állomásán, és kiharcolta a részvételt a barcelonai világbajnokságra. Az ott elért 15. pozíció elsőre talán nem hangzik túl fényesen, de ha hozzátesszük, hogy mindössze 15 másodperccel maradt el a győztestől, akkor azért más a leányzó fekvése.

A 2014-es berlini Európa-bajnokságon két számban is az első tízben végzett: 10 km-en hatodik, 5 km-en pedig tizedik lett.

Egy évvel később, a 2015-ös FINA Világbajnokságon már egyértelműen megmutatta, hogy a legjobbak között kell számolni vele: Jordan Wilomvsky, Ferry Weertman, Szpiridon Janniotisz és Sean Ryan tudta csak megelőzni 10 km-en, alig öt másodperc választotta el az éremtől.

Ugyanebben az évben kellemes emlékeket szerzett Balatonfüredről, az idei vb helyszínéről, hiszen megnyerte a Világkupa magyarországi futamát, akárcsak a mexikói viadalt.

A 2016-os hollandiai Európa-bajnokságon aztán végre jött a jól megérdemelt dobogó: 10 km-en elképesztő csatában, a győztes Ferry Weertmantól hat tizedmásodperccel elmaradva, a harmadik Marc-Antoine Olivier-t négy tizeddel megelőzve ezüstérmes lett.

Ezek után Burnell nem is titkolta, hogy a riói olimpián az aranyérem a célja, és bár szinte végig versenyben volt érte, végül rémálomszerűen alakult számára a verseny: előbb úgy kapott sárga lapos figyelmeztetést, hogy látszólag nem is volt egyetlen rivális sem a közvetlen környezetében, majd az Oussama Melloulival való tusakodást követően jött az újabb lap és a kizárás. Így, bár ötödikként csapott a célba, helyezetlenül zárt.

„Vicc ez az egész, két méterrel a cél előtt zártak ki. Egyik oldalamon sem volt senki, fizikai lehetetlenség lett volna bárkit is megérintenem, mégis sárgát kaptam. Ez a verseny jelenti a csúcsot ebben a sportágban, erre jönnek ezek a bírók, akiknek fogalmuk sincs, mit csinálnak” – mondta elkeseredetten a történtek után Burnell. (bbc.co.uk, 2016. augusztus 16.)

Egy ilyen pofon után nem könnyű felállni a padlóról, Burnell azonban kettőzött erővel vágott neki az idei felkészülésnek, és a márciusban, Abu-Dzabiban rendezett Világkupa-viadalon fantasztikus versenyzéssel győzött, megelőzve az olimpiai bajnok Ferry Weertmant és David Aubryt.

„Minden egyes versenyre azért utazom, hogy megnyerjem, nem érdekel a második, harmadik vagy negyedik hely. Mindig a lehető legjobb formában igyekszem vízbe szállni, meg akarom mutatni a világnak, mire vagyok képes” – mondta a FINA honlapjának Burnell.

Megmutatta, és biztosak lehetünk benne, hogy a 17. FINA Világbajnokságon sem adná alább az első helynél.

A vb nyíltvízi számait július 15. és 21. között rendezik Balatonfüreden.