22.5 ° 13 km/h
31.4 ° 24 km/h
29.7 ° 6 km/h
32.5 ° 44 km/h

Debrecenben elkezdődött a 119. Úszó Országos Bajnokság, amely a 17. FINA Világbajnokságra való kvalifikációs időszak legfontosabb állomása. Több versenyszámban is hivatalossá vált, mely magyar úszók indulhatnak a nyári világeseményen, ahol újoncok is lesznek a magyar válogatottban.

Minden idők legerősebb országos bajnoksága kezdődött el Debrecenben, a minősítés nem mástól, mint a magyar úszóválogatott szövetségi kapitányától, dr. Sós Csabától származik.

Több világbajnoki versenyszámban is kettőnél több világklasszissal bír jelenleg a magyar úszósport, így a világbajnoki keretbe kerülés (ahová a két legjobb idővel, minimum B-szinttel rendelkező versenyző juthat) nagy harcok mentén dől el.

A férfi 800 méteres gyorsúszásban úszták az első döntőt, ez pont nem az a szám, ahol bővelkedünk az A-szintekben, egy úszó tudja ezt elmondani magáról, Gyurta Gergely ennek megfelelő esélyességgel nyerte meg a bajnokságot, ráadásul jó idővel.

Az 1500 méteres női gyorsúszás rögtön pikáns csatát hozott, Kapás Boglárka nyerte a számot a világ idei legjobb idejével, a második helyen a 15 éves Késely Ajna végzett (Hosszú Katinka lett a harmadik), ráadásul A-szintet úszott, így megváltotta jegyét a nyári, budapesti világbajnokságra.

„Rettenetesen büszke vagyok Ajnára, kifizetődött a rengeteg munka, csak magának köszönheti ezt a nagy sikert” – kommentálta a nap talán legérdekesebb eredményét Turi György, a versenyző edzője.

„Nagyon-nagyon boldog vagyok, hogy sikerült megúsznom a szintet, és 1500-on bekerültem a csapatba. Erről álmodtam, sikerült, ennél többet nem kívánhattam mára" - mondta a Kőbánya SC versenyzője.

A férfiak sprintszámában Takács Krisztián győzött Lobanovszkij Maxim előtt, mindkettejük A-szinttel bírt korábban is már, ők indulnak ezen a távon a vb-n. A hölgyeknél a már korábban kvalifikációt érő idővel rendelkező Molnár Flóra győzött, az ő vb-indulása is fix már.

A riói olimpia óta először úszott hivatalos versenyen a 200 méteres mellúszás londoni olimpiai bajnoka, a szám háromszoros világbajnoka, Gyurta Dániel. Meg is nyerte a távot, idején Nagy József edzővel közösen a világbajnokságig tovább faragnának.

„Jónak értékelem ezt az úszást, bár az biztos, hogy 200 méteren technikában, fordulóban és iramban is javulni kell még. A világbajnokságon 06-tal kezdődő időre van szükség a dobogóhoz, van még idő addig, hogy ez reális célkitűzés legyen. Ez a mostani úszás még nem elég a dobogóhoz, az aranyhoz nem, de tudjuk az edzőmmel, mit kell csinálni az elkövetkezendő hónapokban. Jó úton járunk, ahhoz képest, hogy ilyen korán még nem volt országos bajnokság, bizakodó vagyok” - értékelte úszását Gyurta Dániel.

Némi meglepetésre Vécsei Réka nyerte a női 200 mellet Hosszú Katinka és Sebestyén Dalma előtt, de korábban utóbbi úszott a vb-re kvalifikáló időt, így ő biztosan ott lesz a Duna Aréna rajtkövén.

200 háton nagy csata folyt Bernek Péter és Telegdy Ádám között, előbbi futott be elsőként, de minketten vb-csapattagok.

„Visszatértem. Már a múlt heti sem volt rossz, de ez most tényleg jól sikerült. Az van bennem, hogy nyáron az országos csúcs sem lesz biztonságban, mert megint nagyon akarom a kétszáz hátat. És persze a négyszáz gyors és a négyszáz vegyes is célkeresztben van" - összegzett Bernek Péter.

A nőknél Burián Kata lett a magyar bajnok György Réka és Hosszú Katinka előtt, az időeredmények alapján Burián és Hosszú lesz a vb-csapatban.

Kenderesi Tamás nyerte meg a 200 méteres pillangúszás magyar bajnoki aranyát, ideje az idei világranglista harmadik legjobb ideje, 1:54.69-cel futott be, ezzel a vb-csapatba úszta magát, a másik indulónk Cseh László lesz (tavalyi idejével), most viszont nem fért a dobogóra klasszisunk, tartalékolt. Az ezüst Milák Kristóf, a bronz Tekhauer Márk nyakába került.

„Azt hiszem, a top három döntőm közé sorolom ezt a mostanit, nagyon jól esett az úszás. Nagyjából azt érzem, mint az olimpiai döntő után. Nagy presztízzsel bírt ez a döntő, Lacit is sikerült megelőznöm. Azért is örülök ennek, mert volt egy gyengébb időszakom mostanában, amikor 40 fokos lázam volt, kicsit visszatartott, túledzettem magam. De most ez a múlté, megvan az arany, gőzerővel a vb-re készülök, ahol aranyérmet szeretnék nyerni" - így foglalta össze a napját Kenderesi Tamás.

Cseh László így összegzett: „Bár tudom, a csapattagságomat nem fenyegeti veszély, mégsem vagyok boldog. Még nincs meg a technika, nem megy úgy a pillangózás. Persze, volt egy nagyon hosszú szünet, ezek után januárban úgy kezdtem el, hogy egyáltalán edzésre alkalmas állapotba kellett hoznom magam, utána jött az, hogy el kell érni azt az állapotot, amikor jöhet a szuperterhelés. Az állóképesség már megvan, a technika még nincs, többet kell most versenyeznem, hogy ismét ráérezzek a ritmusra. Baj nincs, két éve sem mentem ennél jobban ilyenkor, de most úgy vagyok vele, mégiscsak egy országos bajnokság volt ez, ahol negyedik lettem, ami azért böki a csőröm."

"Jelenleg ott tartunk Lacival, ahol kell, nyilván neki még sok versenyszituácóban kell úsznia. Sokkal jobban megy majd, ha benne lesznek ezek a versenyek. A megtervezett úton haladunk" - fogalmazott Plagányi Zsolt, Cseh László edzője.

A nőknél Jakabos Zsuzsanna lett a táv magyar bajnoka, Szilágyi Liliána előtt, de az időeredmények alapján Szilágyi és Hosszú Katinka lehet ott a világbajnokságon. Ha Hosszú nem indul a távon, Jakabos lép a helyére.

„Maga az úszás rendben volt, délelőtt is jól éreztem, este is, könnyednek éreztem mindent, de ennél mindenképp jobb időre számítottam, mert ezzel a 2:08-cal nem sokra megyek a vb-t illetően. Egyébként úgy vagyok vele, hogy abban a számban indulok, ami marad – és persze mindent beleadok, hogy a maximumot hozzam most is, később is. Úszok mindent, meglátjuk, mi marad, jó úton vagyok."" - értékelte úszását Jakabos Zsuzsanna.

Az országos bajnokság csütörtökön folytatódik Debrecenben.

3. Győri Úszó SE 3:35.53

Az úszó országos bajnokság első napjáról további felvételek tekinthetők meg az alábbi galériában, illetve ezen a linken.