18.5 ° 11 km/h
17.8 ° 15 km/h

Úszás: Papp Márk a balatonfüredi vb-n főzne ki valami jót

0 0

Minden idők legjobb férfi nyíltvízi szereplését szeretné megdönteni a BVSC 23 éves úszója. Papp Márk 5 és 10 kilométeren is indulni szeretne a 17. FINA Világbajnokságon, és erre jó esélye van. A riói olimpián remekül szereplő versenyző ismeri a balatonfüredi pályát, és alig várja, hogy kiélvezhesse a világbajnokság minden egyes pillanatát.

Négyesztendős volt, amikor szülei levitték az uszodába, de akkor még alig gondolták volna, hogy a kis „Papi” a hosszútávúszásban nyújt majd kiemelkedőt. Hátúszóként kezdte, úgymond „menet közben” derült ki, hogy egyre jobban érzi a kilométereket. A medencés, hosszabb számok mellett szép folyamatosan építették fel a nyíltvízi 5 és 10 kilométeres távokat, végül ezek is lettek a fő számai.

„Mindig is szerettem a nyitott környezetet, és bár a monotonitás nem zavart sosem, sokkal jobb úgy úszni, ahol szabadabb a mozgás. Magunk között szólva a verekedés is ad egy ízt a nyíltvízi úszásnak, amitől érdekesebb és izgalmasabb az egész. A versenyzést magát pedig az elejétől a végéig szeretem” – fogalmaz Papp Márk.

Annak a Csik Ferenc Általános Iskolának volt a tanulója, ahová többek között az Európa-bajnok vízilabdázó, Csabai Dóra, az Eb-bronzérmes műugró, Kormos Villő és az olimpiai bajnok úszó, Risztov Éva is járt.

Márk szabadidejében szívesen néz vígjátékokat és akciófilmeket, a legjobban azonban a főzés kapcsolja ki. A tésztákat és a húsokat teljesen egyéni stílusban, saját receptjei alapján készíti el. Ő az a srác, akit mindenki szeret vidámsága és kedvessége, segítőkészsége miatt is. Ettől függetlenül neki az úszás a mindene.

„Ebben nőttem fel, ha abba kéne hagynom, lehet, hogy egy hónapig jól érzeném magam, de azután biztos, hogy a fejemet a falba verném. Erre épül az életem, és marad is az életem része az úszás. Magával ragad a az uszodai környezet, olyan ez az egész közösség, mint egy nagy család, aminek a hangulata semmivel nem hasonlítható össze. Együtt élünk meg szinte minden pillanatot, egymás mellett nővünk fel, együtt sírunk és nevetünk, és persze örülünk egymás sikereinek.”

Egy idő után jöttek az eredmények is: 2012-ben magyar bajnok lett 5 kilométeren, majd az Európa-bajnokságon a 31. helyen végzett. Két év elteltével aztán egyre inkább felzárkózott az élmezőnyhöz, ma már a legjobb 15 versenyző között tartják számon, mind 5, mind 10 kilométeren.

Az olaszországi nyíltvízi Európa-kupa döntőjét 2014-ben megnyerte, levezetésként pedig a Balatonon új rekordot állít fel, midőn a Révfülöp és Balatonboglár közötti 5,2 kilométeres távot 58 perc 30 másodperc alatt teljesítette hobbiból.

Az álom 2016-ban valósult meg, kiharcolta a riói olimpián való részévtelt, ahol kiváló hajrával tizenharmadikként csapott célba. Mindezt úgy, hogy ideje (1:53.11.7) csak 11.9 másodperccel volt rosszabb a győztes holland Ferry Weertman idejénél (1:52.59.8). Meg is kellett örökíteni valahogy ezt az eredményt, s bár a tetoválásokért nem nagyon rajong a BVSC 23 éves fiatal úszója, a jobb alsó karját tavaly nyár óta egy olimpiai ötkarika díszíti:

„Nagyon boldog voltam, amikor kijutottam az olimpiára. A felkészülés nagyon sokat kivett belőlem, és ott Setubalban, a várakozás alatti félórában lepergett előttem az életem. Amikor megtudtam, hogy indulhatok az olimpián, tudtam, hogy ezt megörökítem. Az olimpiai aztán szenzációs volt, minden idők egyik legizgalmasabb versenye, hisz a holland célfotóval győzött úgy, hogy a görög srác végig előtte járt.”

Edzője, Nagy Péter szerint Márk nem vallott szégyent, kiválóan teljesített, sőt, ha kicsit hamarabb kezdi meg a hajrát, talán még előkelőbb helyezést érhetett volna el. Eltökéltsége változatlan, így nem kizárt, hogy a 17. FINA Világbajnokság után újabb díszítés kerülhet a karjára.

Ha már világbajnokságok: 2013-ban, Barcelonában a kilencedik helyen végzett, Kazanyban 2015-ben a tizenharmadik helyen zárt. A vb-k történetében Nagy-Pál Levente érte el a legjobb helyezést, 2004-ben a 10 kilométeres távon Dubajban a nyolcadik helyen ért célba, alig 9 másodperccel lemaradva a bronzérmes versenyzőtől. A Jövő SC akkori úszója egyébként a világbajnokság nyíltvízi koordinátoraként dolgozik, így első kézből jelezte, Balatonfüreden nagyszerű pálya épül a nyáron.

Papp Márk 5 és 10 km-en indul Balatonfüreden, mindkét számban a legjobb 10 közé kerülés a célja, és ehhez a taktikája is megvan már hozzá.

„Egy ideig az volt a taktikám, hogy az első szakaszban a mezőny elejével haladok, és a végén mindent beleadok. Most úgy tervezzük, nekem az a megfelelő, ha 5000 méterig hátul haladok. Ott úgyis van egy iramváltás, akkor kell elmenni a mezőnnyel. Várhatóan ez lesz a taktikám, nincs előre lejátszva, minden akcióra egy reakció lesz a válasz. Az 5 kilométer a kedvencem, de a 10-et is szeretem. Nem lehetetlen az első tíz között végezni, hiszen Kazanyban alig 8 másodperccel maradtam le a győztestől. Először persze ki kell jutni a vb-re, ami nem lesz sétagalopp, mivel itt a sok fiatal, például Rasovszky Kristóf, aki majdnem minden ifjúsági versenyt megnyert. Nagy meccs lesz” – mondta Papp Márk.

Nagy Péter szerint további rutinszerzés után semmi sem lesz lehetetlen Balatonfüreden.

„Ha csak az időeredményeket figyeljük, Márk nem sokkal marad el a dobogós helyekről. Szívósan, keményen dolgozik, biztos a háttere is, ami sokat jelent neki. 10-15 versenyző között is eldőlhet az érmek sorsa, sok függ attól, kinek milyen lesz az utolsó fordulója, ki hogyan bírja a sok ütést és a fizikai kontaktusokat. És hát sok minden függ a víz fokától, a hullámok nagyságától” – szól a szakmai vélemény.

Márk kívülről ismeri Balatonfüredet, ráadásul a tervezők nem 4-5, hanem 2 és körös versenyt terveznek a világbajnokságra 5 kilóméteren, ez pedig az ő kedvence.

„Nekem jól fekszik a három nagy bójás megoldást, van benne elég szűk kanyar, ami mondjuk elég sok verekedéssel jár. Ez necces, de nem hiszem, hogy sok szabálytalanság lesz a vb-n, a partvonalhoz ugyanis közel lesz a kanyar. Nagyon várom a versenyt, a hangulatot. Ahogy hallottuk, a nézők nem a parton, hanem a vízben élvezhetik majd a vb-t. Imádni fogom a világbajnokság minden pillanatát, ez szinte biztos, csak hát előbb ki kell jutni. Európa nagyon erős, szerintem holland, francia vagy görög arany is születhet, nem beszélve az olaszokról, britekről. 10 kilométeren az amerikaiaknak is van egy jó úszója, ő is beleszólhat a dobogós helyezésekbe” – jósolgatott a BVSC úszója.

Papp Márk tehát minden valószínűség szerint a 17. FINA Világbajnokság első hetében, nyíltvízen bizonyíthat, de a második hetet is megcélozza. Ugyanis nem állt tőle távol a medencés versenyzés sem.  Ahogyan dr. Sós Csaba, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya elmondta, a férfiaknál szinte minden váltóban próbálnak csapatot indítani, Márk pedig a 4x200-as férfi gyorsváltó és a 4x100-as vegyes és gyorsváltó tagja is lehet adott esetben.

Papp Márk
1994. január 8-án született.
Nyíltvízi úszó.
Versenyszámai: 5 km, 10 km
Klubja: Jövő SC (-2014), BVSC (2015-)
Legjobb eredményei: Európa-bajnoki bronzérmes csapatban (2016), olimpiai 13. helyezett 10 km-en (2016), Európa-kupa aranyérmes 10 km-en (2014), világbajnoki 13. helyezett 5 km-en (2015)