27.7 ° 15 km/h
27.9 ° 17 km/h
29.5 ° 19 km/h
30.2 ° 6 km/h

Javában zajlik a versenyzők felkészülése a 17. FINA Világbajnokságra. Az olimpia utáni első világbajnokság rendre tartogat meglepetéseket, de a nagy klasszisok sem veszik félvállról az eseményt, egy vb mégiscsak egy vb. Az egyes versenyszámok esélyeseit bemutató sorozat első részében a férfi 400 méteres gyorsúszás klasszisairól lesz szó.

A világbajnoki úszóprogram egyik látványos versenyszámáról azt mindenképpen érdemes tudni, hogy az előfutamokat és a döntőt is ugyanazon a napon rendezik, konkrétan a vb úszóversenyeinek első napján, július 23-án. Ebből adódóan a pillanatnyi forma és az állóképesség is sokat számíthat majd a fináléban.

Olimpiai és világbajnokok csapnak majd össze a Dagály Úszóarénában, íme, a várható főszereplők listája – szigorúan a számok és a közelmúlt eredményei alapján.

Mack Horton (Ausztrália)

Ha esélyesekről van szó, természetesen az előző évi olimpiai bajnokkal kell kezdeni a felsorolást. A 2015-ös kazanyi világbajnokságon még nem jutott a fináléba Horton, Rióban viszont már a legfiatalabb döntősként tudott győzni.

A magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya, dr. Sós Csaba szerint is Horton az egyik nagy esélyese a számnak. Véleményét azzal indokolta, hogy a mezőny egyik legfiatalabb tagjaként (1996 áprilisában született) ő fejlődhet időben a legtöbbet az olimpiát követően.

Bár az ausztrál versenyző az ötkarikás játékokon úszta meg élete legjobbját (3:41.55), ennél valószínűleg jobb, vagy ehhez közeli időeredményre lesz szüksége, ha megint nyerni akar, elvégre a szám telített világsztárokkal.

Szun Jang (Kína)

Szun Jang a 2015-ös kazanyi világbajnokság győztese. A kínai versenyző címvédőként természetesen esélyesként érkezik Budapestre, igaz, az olimpián, Horton mögött „csak” másodikként csapott a célba 13 századdal lemaradva (3:41.68) tőle, azaz lesz miért visszavágnia. Egyéni csúcsa 3:40.14, ami több mint egy másodperccel jobb az ausztrálénál, így ahhoz közeli eredményt kellene úsznia, ha a dobogó legfelső fokára szeretne állni. Ha féltávnál még „sehol sem lesz” a kínai, az érte szorítóknak nem kell feltétlenül aggódniuk, ugyanis a hajrája egyedülálló a világon.

A világbajnokság egyik legnagyobb sztárjáról, Szun Jangról bővebben itt lehet olvasni.

Gabriele Detti (Olaszország)

Az olasz versenyző az egyéni legjobbját úszta meg Rióban (3:43.49), ami ott egy harmadik helyre volt elég. Sós Csaba szerint szintén az egyik legjobb korban van (alig 23 évesen érkezik majd Budapestre), így akár meglepetést is okozhat. Dettinek ez lesz az első felnőtt világbajnoksága, hiszen a kazanyi vb-n még nem szerepelt.

Nem a technikájáról híres versenyző, ugyanakkor nagyon hatékonyan, gyorsan úszik, nem szabad leírni.

Conor Dwyer és Connor Jaeger (Egyesült Államok)

Az amerikaiak mindig esélyesek a vizes sportágak világversenyein, hatványozottan igaz ez az úszásra, aminek a rendkívül széles körű merítési lehetőség ad garanciát. A riói olimpián Conor Dwyer a negyedik (3:44.01), Connor Jaeger pedig az ötödik (3:44.16) helyen végzett 400 gyorson, azaz ott voltak a „tűz közelében”. Az időeredmények is jól mutatják, hogy az olasz Detti mögött igencsak sűrűsödik a mezőny, századmásodperceken dőlhetnek el a helyezések.

A két versenyző közül csak Jaeger volt ott már Kazanyban is a 400 méteres gyorsúszás döntőjében, ott a negyedik helyet szerezte meg a magyar induló, Bernek Péter előtt.

Bernek Péter (Magyarország)

Bár a riói olimpián nem sikerült a döntőbe jutnia, a windsori rövid pályás világbajnokságon harmadik lett, így jó előjelekkel várhatja a budapesti, nagypályás vb-t. Kazanyban ötödik helyen végzett ebben a számban, elmondása szerint 2 másodperc benne maradt akkor (3:46.29), valamint a technikája is javult azóta.

Edzője, Nagy Péter így latolgatja az esélyeket:

Az olimpián látottak alapján nagyon erős a mezőny, és a riói döntős időt kell megúszni Budapesten is, ha valaki a fináléba akar jutni. Nekünk ez az olimpián nem sikerült, de kiküszöböltük azokat a hibákat, amiket ejtettünk, hogy a nyáron ne legyen ezekkel probléma. A döntőbe kerüléshez 3:45 körüli idő kell, már tavaly is ezzel terveztünk, csak mindig közbejött valami. Peti nagyon keményen és elszántan készül, sikerülni fog, amit elterveztünk.”

A hazai pálya mindenképp Bernek Péter mellett szól, akiről bővebben itt lehet olvasni.

A 400 méteres gyorsúszás előfutamait július 23-án délelőtt rendezik a budapesti világbajnokságon, a Dagály Úszóarénában. A döntőt aznap este rendezik.

A vb jegyértékesítési felületéhez ide kell kattintani.