11.8 ° 18 km/h
11.4 ° 12 km/h
11.5 ° 24 km/h
12.9 ° 31 km/h

A 13. FINA rövid pályás világbajnokság méltóképpen zárta le a 2016-os úszóévet, a londoni Európa-bajnokság és a riói olimpia után is tudtak újat mutatni a világ legjobbjai. Már Budapestre készülve.

Megítélés kérdése, hogy az új olimpiai ciklus, és az ezzel járó, azt elindító felkészülés Rio zárónapja után egyből elkezdődött, vagy a versenyzők még ráhúzták a decemberi, windsori rövid pályás világbajnokságot is az előző négyéves periódushoz. Minden bizonnyal úszója válogatja, melyik verzió az érvényes, az biztos, hogy a windsori távolmaradók egyértelmű döntést hoztak, pihentek.

Bár voltak nagy hiányzói a windsori vb-nek, szupersztárokból nem volt hiány, ez mindig egy világesemény értékelésének fokmérője: hisz mégis kikért mennek ki a nézők az uszodába, ha nem értük?! Aztán ott vannak a világrekordok, mint szerencsés plusz adalékok, ebben sem volt híján a windsori világbajnokság, mint ahogy új klasszisok vagy leendő kedvencek is feltűntek, ez a leginkább előremutató körülmény. Itt elsősorban az 50 gyorson győztes holland Jesse Putsra gondolunk, de a hollandok fiatal különítménye egyébként is végtelenül szimpatikus volt.

Jöjjön pár szám: 22 nemzet szerzett érmet a világbajnokságon, a legtöbbet (30-at) az Egyesült Államok, ezzel az éremtáblázat élén zárt, a megoszlás: 8 arany, 15 ezüst és 7 bronz. Japán volt a második legszorgosabb a maga 16 érmével (2-3-11), de ez is csak az éremtábla hatodik helyéhez volt elég, az a sok fránya bronzérem… Oroszország 14 érmet szedett össze, 6 arany-, 5 ezüst- és 3 bronzérem került a vitrinbe, harmadik helyet ért ez a táblán.

A második helyen Magyarország végzett, pontosabban, mondhatnánk, Hosszú Katinka. Hét aranyérmet szerzett az Iron Lady, ezzel egyedül is második lett volna, de ne feledjük, hogy a hét arany mellett 2 ezüstöt is szerzett, Bernek Péter és Verrasztó Dávid pedig egy-egy bronzéremmel egészítette ki a magyar eredménysort.

Jól szerepelt a Dél-Afrikai köztársaság és a Koreai Köztársaság is, előbbit Chad Le Clos, utóbbit Park Tae-hwan repítette az éremtáblázat negyedik és ötödik helyére (igaz, Chad három aranya mellett Cameron van den Burgh is szerzett egyet), és végül a házigazda Kanada sem panaszkodhat annyira, 8 érem azért összejött neki. Talán a franciák szereplése maradt el a várakozásoktól, mindössze két ezüst került a zsákba.

Két világrekord született Windsorban: az egyiket Chad Le Clos érte el 100 pillangón (48.08), a másikat az amerikai 4x50 méteres női vegyes váltó (1:43.27).

Ha már rekordok: Hosszú Katinka minden idők legeredményesebb női versenyzője lett a rövid pályás világbajnokságok történetében 7 aranyérmével és 2 ezüstjével.

Ami a FINA-pontokat illeti: a férfiaknál Le Clos világrekordja 1022 pontot ért, a nők között Lilly King 50 mellen úszott eredménye lett a legtöbb pontot érő idő (928 pont), itt Hosszú Katinka a harmadik helyen zárt a 400 vegyesen felmutatott idejével (979 pont).

A csapatversenyben az amerikaiak lettek az elsők, 1027 ponttal, a japánok (748), az oroszok (674) előtt. Magyarország 285 ponttal a nyolcadik helyen zárt.

Ami Windsort illeti: a visszajelzések alapján a város jó házigazda volt, ráadásul elhelyezkedése (éppen szemben van Detroittal), kikapcsolódási lehetőségei miatt kellemes élményben volt része az oda érkezőknek. A világbajnokság derekán a hó is elkezdett esni, így a cél, miszerint minden elemében legyen kanadai ez az esemény, teljesült (a versenymedence egy jégkorongpályára épült).

Kellemes élményekben Budapesten is része lesz a versenyzőknek, elvégre mégis a világ egyik legszebb városáról beszélünk (nem beszélve a szintén gyönyörű Balatonfüredről). A windsori uszodában természetesen ott volt a 17. FINA Világbajnokság standja is, a versenyzők és a közönség is belekóstolhatott a jövő évi magyarországi csúcsesemény hangulatába.

Valamivel több mint 200 nap van hátra csupán a budapesti (és balatonfüredi) vb-ig, azaz nem csupán a szervező bizottság számára sürgető az idő, hanem a sportolók, a versenyzők is kemény hónapok előtt állnak.

Ehhez kívánunk jó felkészülést mindannyiunkak!