20.1 ° 29 km/h
21 ° 24 km/h
17.5 ° 14 km/h
18.6 ° 14 km/h

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornáján kedden a helyosztó mérkőzésekkel folytatódott a program.

A Hajós Alfréd Uszodában a kedd délelőtti programban az alsóház csapatai döntötték el a végső helyezéseket, illetve azt, mely csapatok küzdhetnek a kilencedik és az ötödik helyért.

M31

A 15. helyért

Kanada-Dél-Afrika 9-6 (1-2, 4-1, 2-1, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Garibaldi (olasz), Brooks (új-zélandi)
Kanada: Radenovic – Constanin-Bicari 5, Halajian, Robinson, D’Souza 1, Torakis 1, Thomwood. Csere: Patterson, Lappins, Radojcic 1, Soleimanipak 1. Szövetségi kapitány: Giuseppe Porzio
Dél-Afrika: Lewis – E. Le Roux 2, Card 1, Brown, Rodda 1, P. Le Roux 1, Molyneux. Csere: Badenhorst, De Carvalho, Rabie, Whyte 1, Roarke. Szövetségi kapitány: Paul Martin

Fotók: Balogh Máté/Bp2017

Az utolsó hely elkerülése volt a tét a kanadai-dél-afrikai találkozón, amelyet meglepetésre jobban kezdett Paul Martin csapata, 2-0-ra el is húzott. A szerbek és a görögök ellen 16, a spanyolokkal szemben 12, az amerikaiak ellen 11 góllal kapott ki az afrikai kontinens reprezentánsa, Kanada ellen viszont felszívták magukat – megjegyzendő, hogy a vízilabdatorna eddigi leghűvösebb délelőttjén rendezték a találkozót.

Constantin-Bicari egyenlített, de a második negyed derekán Pierre Le Roux megint a dél-afrikaiakat juttatta előnyhöz. A negyed derekán vezetett először Kanada (4-3), és onnantól már nem is engedte ki a kezéből.

M32

A 13. helyért

Franciaország–Egyesült Államok 8-10 (1-0, 2-3, 3-4, 2-3)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Molnár (magyar), Salnichenko (kazah)
Franciaország: Garsau – Saudadier 1, Kovacevic 1, Piot, Simon 1, Crousillat 2, Marzouki 2. Csere: Dino, Izdinsky, Laversanne, Peisson, Camarasa 1. Szövetségi kapitány: Hrvoje Hrestak
Egyesült Államok: McQuin – Hooper, Hallock, Cupido 3, Dunstan 1, Bowen 2, Roelse 1. Csere: Vavic, Obert, Carniglia 2, Ramirez, Irving 2. Szövetségi kapitány: Dejan Udovicic

A franciák még mindig sajnálhatják, amiért csak egy kicsit hiányzott nekik, hogy elkapják a csoportban az ausztrálokat, de mivel ez nem sikerült, maradtak a helyosztók, ott viszont az első számú esélyesei voltak a 13. helynek.

Kanada legyőzése után ugyanis a fiatal, átalakult amerikai válogatott volt az ellenfél. Ugo Crousillat az első negyed utolsó percében szerezte meg a meccs első találatát, 2-0 után Alex Roelse szépített, de alapvetően a franciák akarata érvényesült. Még egyenlített az Egyesült Államok, kezdett kiegyenlítetté válni a játék, és az egymeccses eltiltása után visszatérő Dejan Udovicic is űzte, hajtotta övéit.

Meglett az eredménye, mert 5-4-re már az amerikaiak vezettek Thomas Dunstan találatával, a harmadik negyed 2. percében. Nem adták magukat a franciák, Simon és Crousillat fordított, 6-5. Hullámzott a meccs, Nick Carniglia gólja újbóli amerikai vezetést jelentett, nem lehetett megjósolni a végeredményt. A hétgólos harmadik negyed után további izgalmakra volt kilátás.

Luca Cupido 5 méteresgóljával először vezetett két góllal az egyik fél, nevezetesen az amerikai csapat, de gyorsan reagáltak a franciák, Marzouki révén, és aztán Remi Saudadier egyenlített is.

Alex Bowen bombagóljával jelezte az amerikai csapat, hogy szeretné megnyerni a meccset, majd Luca Cupido első, de legfontosabb góljával el is döntötte a meccset.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

A 9-12. helyért

M33

Brazília-Japán 7-9 (1-3, 3-4, 1-1, 2-1)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Dutilh-Dumas (holland), Koryzna (lengyel)
Brazília: Soro – P. Stellet, Coutinho 2, R. Guimaraes 1, Rocha, G. Guimaraes 1, Cruz 2. Csere: Silva, Freitas, M. Stettet, Carrulo 1. Szövetségi kapitány: Angelo Coelho
Japán: Tanamura – Adachi 3, Shiga, Iida 1, Shimizu 2, Arai 1, Okawa. Csere: Kawamoto, Yoshida, Takata 1, Inaba, Araki 1. Szövetségi kapitány: Yoji Omoto

A japánok a görögöktől 10, a brazilok az ausztrálokkal szemben 5 góllal maradtak alul a negyeddöntőbe jutásért vívott küzdelemben, ugyanakkor mindkét válogatottnak jó eredmény az, hogy a csoportból tovább tudtak lépni.

A japánok természetesen sokáig emlegethetik majd az amerikaiak elleni nyolcgólos sikert, ebből meríthettek erőt a brazilok elleni találkozóra is, amelyen esélyesebbnek számítottak. Seiya Adachi 8 gólos volt a meccs előtt, a japánok rá és az elmúlt években Magyarországon játszó csapatkapitány, Yusuke Shimizu játékára támaszkodtak ezúttal is – vezérek is voltak a kedd délelőtti mérkőzésen.

3-1-re, 6-3-ra és 7-4-re is vezettek a japánok, de 8-7-nél izgalmassá kezdett válni a mérkőzés vége.

Végül a japánok nem engedték ki a kezükből a győzelmet, így mehetnek a 9. helyért. MIndez azt jelenti, hogy Japán minden idők legjobb világbajnoki szereplését produkálja Budapesten (a legjobb eredmény eddig a 2011-es 11. hely volt).

M34

Kazahsztán-Spanyolország 6-18 (0-4, 1-5, 1-3, 4-6)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Dykman (kanadai), Ivanovski (montenegrói).
Kazahsztán: Shlemov – Mevedev, Pilipenko 1, Shmider, Shakenov 4, Ukumanov, Ruday 1. Csere: Shedov, Altayev, Verdesh, Manafov, Turlykhanov. Szövetségi kapitány: Nemanja Knezevie
Spanyolország: Motos - Munarriz 3, Granado, Bustos, Barroso 5, Tahull 2, Mallarach 1.  Csere: del Toro 3, Minguell, Espanol 1, Fernandez 2, Gutierrez 1. Szövetségi kapitány: David Martin

Mindenképpen a spanyol válogatott szállt csalódottabban medencébe ezen a mérkőzésen, hiszen a győztes jutalma csak annyi volt, hogy a 9. helyért játszhatja majd utolsó mérkőzését ezen a világbajnokságon. Ez azonban egyáltalán nem látszódott az ibériai csapaton. Nyugodtan, kiegyensúlyozottan játszottak, igazi csapatként, az első nyolc gólt nyolc játékos szerezte.

A kazahok nem is tudtak mit kezdeni ellenfelük technikai és taktikai fölényével, amit semmi sem mutat jobban, minthogy a 13. percben, 0-7-nél szerezték első góljukat. A játék képe később sem változott sokat, s bár a spanyolok egyre kevésbé figyeltek a védekezésre, azért a várakozásnak megfelelő, nagy aranyú győzelmet arattak.