12 ° 25 km/h
9.1 ° 8 km/h
12 ° 28 km/h
12.8 ° 28 km/h

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornájának ötödik játéknapján újabb kérdésekre kapjuk meg a választ, legfőképpen arra, melyik négy válogatott küzdhet az érmekért.

A férfiak negyeddöntős játéknapja – hasonlóan a nők küzdelmeihez – helyosztó mérkőzésekkel kezdődik, és talán kicsit meglepő, de rögvest az elsőn érdekelt lesz Kanada. Giuseppe Porzio együttese biztosan többre számított, mintsem a 15. helyért vívjon meccset Dél-Afrikával.

Már csak azért is, mert a nyitókörben rögtön pontot csent a csoportot végül megnyerő Montenegrótól. Ezt aztán három vereség követte, kettő a csoportban, egy a franciáktól már a keresztbe játszás során. A dél-afrikaiak az amerikaiaktól kaptak ki a helyosztók nyitányán, mindenesetre Kanada esélyesebbnek tűnik a több veterán rutinos játékost is talán utoljára felvonultató riválishoz képest.

A franciák majdnem elkapták az ausztrálokat a csoportban, nagyon sokat fejlődött ez a válogatott, de még így is csak a 13. helyet szerezhetik meg az amerikaiakkal szemben. Esélyesebbnek is tűnnek, miközben a rendkívül fiatal amerikai csapat felszabadultan ugorhat vízbe kedden délelőtt.

Az amerikaiakat nyolc góllal legyőző japánok a 9-12. helyért vívott párharcok első körében Brazíliával játszanak majd.

A másik ágon kazah-spanyol csata lesz, a kazahok történük során első alkalommal jutottak tovább a csoportból, miután Kanadát legyőzték, most a spanyolok ellen jóval nehezebb dolguk lesz. Függetlenül attól, hogy Tahullék csalódottak lehetnek az oroszok elleni vereséget követően, ami a legjobb nyolctól való búcsúzást jelentette számukra.

A nap első két negyeddöntőjét délután rendezik. A vegyes csapattal, azaz több fiatallal, de rutinos bástyákkal is felálló Montenegró Görögországot, a kazanyi vb bronzérmesét fogadja elsőként a Hajós-uszodában, az Eb-ezüstérmes montenegróiak győzelme talán kicsit meglepő lenne, bár a szerbek elleni mérkőzésen egy-egy jó periódust felvonultató görögök ereje egyelőre kevésbé felmérhető – most derül majd ki igazán, meddig vihetik.

A legsimább negyeddöntőnek a szerb-ausztrál csata ígérkezik, Elvis Fatovic csapata reálisnak tűnő eredménnyel zárhatja a vb-t, nagy mázlija a társaságnak, hogy a franciák ellen nem engedték ki kezükből a győzelmet. Ezzel együtt a világbajnoki címvédő szerbek továbbjutása szinte borítékolható.

A házigazda magyar válogatott a szövetségi kapitány, Märcz Tamás szerint is jó formában van, az olaszok elleni 9-9-es döntetlen után megmaradt a csoportelsőség és az azzal járó előny, a három nap szünet. Hogy mennyire sikerül majd felpörögni a némi meglepetésre az útba kerülő oroszok ellen, nagy kérdés. A várhatóan felszabadultan játszó, remek fizikai és állóképességi mutatókkal bíró oroszok kemény ellenfelek lehetnek, de ennek ellenére a magyar válogatott számít esélyesnek.

A nap zárómérkőzésén a horvátok az olaszokkal vívják a legélesebb rangadónak ígérkező összecsapást, vagy az olimpiai ezüstérmes vagy az olimpiai bronzérmes búcsúzik majd az éremcsatározásoktól.