20.1 ° 29 km/h
21 ° 24 km/h
17.5 ° 14 km/h
18.6 ° 14 km/h

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornáján az ausztrál válogatott biztosította helyét a legjobb nyolc között, és ugyanígy tett az olasz és a görög csapat is.

A 17. FINA Világbajnokság férfivízilabda-tornájának negyeddöntőbe jutásért vívott mérkőzései.

M27

Brazília–Ausztrália 3-8 (2-2, 0-2, 1-2, 0-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Stavridis (görög), Franulovic (horvát)
Brazília: Soro - Cruz, Coutinho, Stellet, Rocha, G. Guimaraes 2, Freitas 1. Csere: Silva, Carrulo, M. Stellet, R. Guimaraes, Almeida. Szövetségi kapitány: Angelo Coelho
Ausztrália: Hrysanthos – G. Ford 1, Edwards, Gilchrist 1, Younger, A. Ford, Hollis. Csere: Kayes 3, Power 1, Brooks, Fannon 2. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic

Fotók: Balogh Máté

Békés labdázgatással kezdtek a csapatok és kiegyensúlyozott 2-2-vel zárták az első negyedet. Úgy tűnt, sem a brazilok, sem az ausztrálok nem sietnek eldönteni, ki léphet majd az ellenfélre váró oroszlán, vagyis Szerbia barlangjába, a következő találkozón. Két jól kidolgozott támadás után aztán az ausztrálok tudtak először két gól előnnyel meglépni a második negyed 5. percében, amire a brazilok csak kihagyott helyzetekkel tudtak válaszolni.

A harmadik játékrészben ismét az ausztrálok voltak pontosabbak, s növelték három-, majd Andrew Ford balról eleresztett bombájával négygólosra az előnyüket. Másfél perccel a harmadik negyed vége előtt újabb büntetőt hibáztak az ausztrálok, az elsőt még a meccs elején 2-2-nél rontotta el a kapitány, Aaron Younger. Ezúttal a brazilok kihasználták az ellenfelük által kihagyott ziccer kínálta lélektani előnyt, s hosszú idő után újra betaláltak a harmadik negyed utolsó pillanataiban.

Az utolsó negyed elején mindkét oldalon igen pontatlan támadásokat vezettek a csapatok, a lövések rendre a kapufán csattantak, mígnem két és fél perccel a vége előtt az ausztrál Kayes harmadik gólját szerezte és ismét négy gólra növelte csapata előnyét, amivel el is döntötte a mérkőzést sorsát. A világbajnok szerbek ellen azonban a mainál alighanem sokkal pontosabb és hatékonyabb játékra lesz szükségük az ausztráloknak.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

M28

Kazahsztán-Olaszország 7-12 (1-3, 1-2, 1-4, 4-3)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Molnár (magyar), Ghafouri (iráni).
Kazahsztán: Shlemov – Medvedev, Pilipenko, Shmider, Shakenov 3, Ukumanov, Manafov. Csere: Shvedov, Altayev, Verdesh, Ruday 2, Turlykhanov 2.Szövetségi kapitány: Nemanja Knezevie.
Olaszország: Tempesti – Figlioli 1, Mirarchi 3, Nora, Fondelli 1, Aicardi, Bertoli. Csere: di Fulvio 2, Gitto, Presciutti, Renzuto Iodice 3, Bodegas 2. Szövetségi kapitány: Alessandro Campagna.

Esélyeshez méltó magabiztossággal kezdte a mérkőzést az olasz válogatott. Andrea Fondelli távoli bombával indított, s látványos találatokkal húztak el igen gyorsan 3-0. Aztán kicsit alábbhagyott a lendület, amit a kazahok remekül kihasználva még a negyed vége előtt szépíteni is tudtak. A második játékrész ugyanezzel a kiegyenlített játékkal folytatódott, a kazahok jól védekeztek, az olaszok pedig nem találták rá az ellenszert. A negyed vége előtt egy jobb oldali beívelést di Fulvio jellegzetes eleganciával pöckölt a kazah kapuba, amely az ismét háromgólosra növelt előnnyel együtt láthatóan megnyugtatta a délieket.

A játék képe azonban nem sokat változott a fordulás után, a kazahok keményen védekeztek, az olaszoknak pedig meg kellett volna találniuk a réseket ebben a védelemben. Aztán egyre inkább beindult a talján gépezet, s többek között Renzuto Iodice remek góljainak köszönhetően, a harmadik negyedet már hatgólos előnnyel zárhatták.

A negyedikben mindkét csapatnak megjött a kedve a góllövéshez, itt is ott is szellemes góloknak tapsolhatott a margitszigeti közönség. Igaz Bolat Turlykhanov a szerencsével sem állt hadilábon, amikor csapata utolsó, vagyis hetedik gólját szerezte, hiszen az olasz kapus Stefano Tempesti háta is alaposan besegített neki. Bár az utolsó negyedet végül a kazahok nyerték, a hatgólos különbségen azonban mindez semmit sem változtatott, ahogy azon sem, hogy az olaszok a várakozásoknak megfelelően, különösebb erőfeszítés nélkül jutottak a negyeddöntőbe.

M29

Görögország-Japán 14-4 (5-2, 5-0, 4-2, 0-0)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Ohme (német), Rotsart (amerikai).
Görögország: Flegkas – Genidounias 2, Delakas, Kapotsis, Kolomvos, Gounas 3, Vlachopoulos 3. Csere: Fountoulis 4, Mourikis 2, Dervisis, Pontikeas, Argyropoulos Kanakakis. Szövetségi kapitány: Theodorus Vlachos
Japán: Tanamura - Adachi 2, Shiga 1, Ilda, Shimizu, Arai, Okawa 1. Csere: Yoshida, Takata, Araki. Szövetségi kapitány: Yoji Omoto

Remekül kezdtek a görögök, alig két és fél perccel a kezdés után már 2-0-ra vezettek. S bár a japánok másodperceken belül kihasználták első emberelőnyüket, és gyorsan szépítettek, a legutóbbi világbajnokságon bronzérmet nyert hellének nem hagyták ellenfelüket közelebb jönni. Az első negyedet végül magabiztos háromgólos előnnyel zárták.

A második játékrészben a görögök pontosan úgy folytatták, ahogy azt az elsőben abbahagyták. A tornán eddig a legtöbb gólt szerző Fountoulis ezen a találkozón is pontosan célzott, már ekkorra három gólt szerzett. Ezzel szemben a japánok még akkor sem tudták Flegkas kapuját bevenni, amikor kettős emberelőnybe kerültek. 10-2-es görög előnnyel fordultak a csapatok.

A japánok a tetemes hátrány ellenére sem adták fel. Ők lőtték a harmadik negyed első gólját, amit nem is hagyott válasz nélkül Mourikis, aki egy nagyszerű centermegoldással lőtt gólt Tanamurának. Keményen védekeztek és agresszívan támadtak a japánok, de hiába. A két csapat közötti 8 gólos különbség nem csökkent. Az utolsó negyed pedig nem volt több formaságnál, a görögök végül besétáltak a negyeddöntőbe, ahol Montenegró csapata ellen már egészen más jellegű mérkőzés várható.

M30

Spanyolország-Oroszország 10-11 (2-3, 2-4, 3-3, 3-1)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Alexandrescu (román), Putnikovic (szerb)
Spanyolország: Lopez – Munarriz 1, Minguell 1, Espanol 2, Tahull 4, Mallarach, Fernandez 1. Csere: Granados, Bustos, Barroso 1, Del Toro. Szövetségi kapitány: David Martin
Oroszország: Statenko – Vasilyev, Merkulov 3, Nagaev 2, Kholod, Lisunov 3, Shepelev. Csere: Lazarev, Ashaev, Suchkov, Dereviankin 2, Bugaychuk 1. Szövetségi kapitány: Sergey Evstigneev

A nap utolsó negyeddöntőjét kísérte a legnagyobb érdeklődés, merthogy a spanyol-orosz párharc továbbjutója játszik majd a házigazda magyar válogatottal a négy közé jutásért.

A spanyolok valamivel esélyesebbek voltak az oroszoknál, akik az előző világbajnokságon, Kazanyban házigazdaként mindössze a 14. helyen zártak. Mindez azt is jelenti, hogy a mostani, budapesti szereplésük mindenképpen előrelépés lesz.

A csoportmérkőzések során 7 góllal verték a japánokat, kettővel kikaptak a jóval esélyesebb horvátoktól, majd az amerikaiaktól is, de nem végzetes különbséggel. A spanyolok a szerbektől és a görögöktől is kikaptak, így kiélezett meccsre volt kilátás vasárnap este.

Így is lett, a két fiatal csapat találkozóján a spanyolok jártak előrébb az elején, de 3-2-nél Nagaev góljával már az oroszok vezettek. Sőt, a második negyed elején először volt két gól a különbség, Lisunov talált be (2-4).

A nagyszünet előtt nem sokkal ugyanő úszott meg, és lőtt a hálóba, sőt, Nagaev irgalmatlan nagy gólja is belefért még a második negyedbe, így a nagyszünetre háromgólos orosz előnyt mutatott az eredményjelző.

Tahull centergóljával a harmadik negyed hatodik percére 8-7-re felzárkózott Spanyolország, izgalmas, fordulatos, nagy meccset játszott a két csapat. Csakhogy jött Daniil Merkulov, és hatalmas lökettel hozta megint helyzetbe az oroszokat. Támadásban tanácstalan volt Spanyolország, az oroszok viszont lazán és bátran lőttek (7-10).

Stabilizálódott az orosz előny, és a végére meg is maradt, némi meglepetésre az oroszok jutottak a nyolc közé, így kedden magyar-orosz negyeddöntőt rendeznek.