18 ° 8 km/h
17.7 ° 14 km/h
20 ° 31 km/h
19.5 ° 9 km/h

A 2016-os olimpiai évben a magyar úszók megerősítették helyüket a világ élvonalában, és ez több mint biztató a 2017-es magyar rendezésű FINA Világbajnokság „előestéjén”.

A 2016-os olimpiai évben a magyar úszók megerősítették helyüket a világ élvonalában, és ez több mint biztató a 2017-es magyar rendezésű FINA Világbajnokság „előestéjén”. Ráadásul a már most is kitűnő bizonyítványba hamarosan – a decemberben a kanadai Windsorban megrendezésre kerülő rövid pályás világbajnokság után - újabb jelesek kerülhetnek…

Katinka mesterhármasa

Rióban, ahogy azt csak egy Iron Lady tudja, Hosszú Katinka három arany- és egy ezüstérmet szerzett, a 400 méter vegyesen bemutatott 4:26,36 perces ideje pedig egészen káprázatos volt. Száz háton országos csúccsal, 200 vegyesen olimpiai rekorddal győzött.

Cseh László ritkaságszámba menő hármas holtversenyben szerzett ezüstérmet 100 méter pillangón. Úgy, hogy a csalódást keltő 200-as rajtja után képes volt mentálisan újra felépíteni magát, ahogy azt néhányszor a múltban már megtette. A magyar szurkolók újdonsült nagy kedvence, a fiatal Kenderesi Tamás bronzzal gazdagodott 200 méter pillangón, dacára annak, hogy a Rio felé vezető útja betegség és sérülés miatt távolról sem volt akadálymentes. Kapás Boglárka is remekelt, miután 800 gyorson a dobogó harmadik fokára állhatott 8:16,37 perces eredménnyel, amivel egycsapásra az országos csúcsot is megdöntötte.

Az olimpia felé vezető úton, a londoni Európa-bajnokságon a magyar úszók lenyűgöző teljesítménnyel rukkoltak ki. Az éremtáblázaton másodikként végzett a válogatott, 10 arany-, 4 ezüst- és 6 bronzéremmel. Csupán emlékeztetőül: négy évvel korábban Debrecenben, egy szintén olimpia előtti kontinensbajnokságon - hazai pályán, magyar szurkolók biztatásával - a gyűjteménybe 9 arany, 10 ezüst és 7 bronz került, ami akkor felülmúlhatatlan összteljesítménynek tűnt.

Az Eb-n Hosszú Katinka egyéniben háromszor (200m hát, 200m vegyes, 400m vegyes) léphetett fel a dobogó legfelső fokára, és aranyérmet vehetett át a 4 x 200m gyorsváltó döntője után is. Minden várakozást felülmúlva Kapás Boglárka is négyszer diadalmaskodott, méghozzá 400, 800 és 1500 gyorson, illetve a váltó tagjaként.

Cseh László megmutatta, hogy Európában továbbra sincs legyőzője: 100 és 200 méter pillangón is aranyérmes lett, amolyan ráadásként 50 méter pillangón egy ezüstöt is szerzett.

Európa-bajnok lett még Verrasztó Dávid 400 méter vegyesen, illetve a már említett női váltónk 4 x 200 méter gyorson, amelynek sikeréhez öten járultak hozzá: Jakabos Zsuzsanna, Verrasztó Evelyn, Hosszú Katinka, Kapás Boglárka és Késely Ajna.

Ugyancsak Londonban Bohus Richárd 50 méter háton, Szilágyi Liliána pedig 200 méter pillangón másodikként zárt.

A dobogó alsó fokára állhatott Bernek Péter 400 gyorson, Jakabos Zsuzsanna 400 vegyesen, Kenderesi Tamás 200 pillangón, a férfi 4 x 100m vegyes váltó (Balog Gábor, Financsek Gábor, Cseh László, Bohus Richárd), a 4 x 100m mix vegyes váltó (Balog Gábor, Financsek Gábor, Verrasztó Evelyn, Jakabos Zsuzsanna) és a Kormos Villő, Reisinger Zsófia páros a 10 méteres szinkronugrásban.

A magyar küldöttség az összesített éremtáblázat második helyén végzett.

Magyarország több rangos úszóeseménynek is otthont adott 2016-ban. A hódmezővásárhelyi junior úszó-Eb megmutatta, hogy továbbra is rengeteg tehetséges versenyző bontogatja szárnyait nálunk, amit az éremtáblázat 4. helye (5 arany, 4 ezüst, 3 bronz) fényesen bizonyít. Késely Ajna az esemény sztárja volt, összesen négy arannyal távozott, az ötödik elsőség Milák Kristóf (200 pillangó) nevéhez fűződött.

A 2017-es hazai FINA Világbajnokság előtt kiváló főpróba volt a balatonfüredi FINA Nyíltvízi Úszó Világkupa. A férfiak versenyében Rasovszky Kristóf végzett a legelőkelőbb helyen magyar színekben, aki ötödik lett. Székelyi Dániel volt a második legjobb magyar az összesített 14. helyezésével. Mivel a junior világ- és Európa-bajnok Rasovszky nem nevezett a felnőtt országos bajnokságra, így Székelyi nyerte ezt a címet. A nők versenyében Olasz Anna 5., Risztov Éva 8. helyen ért célba, Olasz így a magyar bajnoki címet is megszerezte.

Hoornban (Hollandia) rendezték a 2016-os Nyíltvízi Úszó Európa-bajnokságot és a Junior Nyíltvízi Világbajnokságot. Utóbbi viadalon Rasovszky Kristóf győzött a 18-19 éves korosztályban. Ugyanebben a kategóriában a lányoknál Kiss Nikoletta ezüstérmes lett. A 14-16 éveseknél 4 x 1,25 km-es távon a magyar mix váltó is ezüsttel gazdagodott. A felnőtt csapat 5 km-en a Risztov Éva, Papp Márk, Székely Dániel trióval ért be a harmadik helyre.

Piombino (Olaszország) adott otthont a 2016-os Nyíltvízi Junior Úszó Európa-bajnokságnak. Rasovszky Kristóf itt sem talált legyőzőre a korosztályában (18-19), de Juhász Janka (16-17 éves korcsoport, táv: 7,5km) is aranyérmet szerzett. A 14-16 éves váltó 4 x 1,25 kilométeren ezüstéremmel zárt.

Október végén ért véget a FINA/airweave úszó világkupa sorozat. A nők összetett versenyét Hosszú Katinka nyerte sorozatban ötödik alkalommal, míg Jakabos Zsuzsanna a 6. helyen végzett. A férfiaknál nem került magyar az első tízbe. Az „Iron Lady” összesen több, mint 100 érmet szerzett a 9 helyszínből álló sorozatban. Ebből 73 arany-, 23 ezüst-,9 pedig bronzérem. Jakabos Zsuzsanna Moszkvában tudott egy aranyat nyerni, de a 15 ezüstje és a 17 bronza is figyelemre méltó. Rajtuk kívül nem volt olyan magyar versenyző, aki minden versenyen részt vett volna.

Kapás Boglárka három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet gyűjtött. A férfiaknál Gyurta Gergely egyszer állhatott a dobogó legfelső fokára, méghozzá Dohában, ezen kívül 4 ezüstöt és 1 bronzot is hazavihetett az egész sorozatot figyelembe véve. Mészáros Márk Párizsban szerzett egy ezüstérmet, Bernek Péter pedig az utolsó, hongkongi versenyen egy-egy ezüstöt és bronzot.

Az év utolsó rangos eseményét, a 13. FINA Rövidpályás Úszó Világbajnokságot, melyen természetesen népes magyar csapat is részt vesz, december 6. és 11. között rendezik a kanadai Windsorban.

Kép: 24.hu