14.1 ° 17 km/h
14.8 ° 18 km/h
15 ° 16 km/h
17.3 ° 16 km/h

A 17. FINA Világbajnokságon a házigazda férfiegyüttes legyőzte Görögországot, így 2013 után ismét döntőt játszhat.

1. elődöntő

Görögország-Magyarország 5-7 (1-2, 3-3, 0-1, 1-1)
Hajós Alfréd Uszoda, 7500 néző, vezette: Naumov (orosz), Buch (spanyol)
Görögország: Flegkas – Genidouinas 3, Fountoulis 2, Argyropoulos, Kolomvos, Gounas, Vlachopoulos. Csere: Delakas, Dervisis, Kapotsis, Pontikeas, Mourikis. Szövetségi kapitány: Theodoros Vlachos
Magyarország: Nagy V. – Vámos 2, Hosnyánszky 2, Erdélyi 1, Gór-Nagy 1, Varga Dénes, Hárai 1. Csere: Török, Manhercz, Zalánki, Decker Á., Mezei. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

Később, a másik elődöntőben:

Szerbia-Horvátország 11-12 (1-1, 4-4, 4-4, 2-3)

Az első magyar-görög csatát a magyarok nyerték, hiszen szerdán a női válogatott háromgólos hátrányból fordítva legyőzte ellenfelét az 5-8. helyért vívott mérkőzések első körében.

Mindenki tudta, a magyar-görög férfiütközet egészen más tészta lesz, hiszen a tét nem kevesebb volt, mint a döntőbe jutás, márpedig mi más lehetett a célja a 2013-ban világbajnoki címet szerző, de Kazanyban csak hatodik magyar, vagy az előző vb-n bronzérmes görög válogatottnak, mint a finálé elérése.

A két csapat rendkívül jól ismeri egymást, a világbajnoki felkészülés során is találkozott egymással, Athénban, a Samartzidis-kupán döntetlen lett a vége, most egyértelmű volt, hogy nem lesz az, ha máshogy nem, büntetőkkel kell(ett) eldönteni a döntőbe jutás kérdését.

Fotó: Balogh Máté/Bp2017

A magyar válogatott játékosai a mérkőzést megelőzően elmondták, minden bizonnyal egy sok kiállítást hozó összecsapásra van kilátás, a görögök kedvelik az emberhátrányos védekezést, legalábbis jobban fekszik nekik, mint 6 a 6 ellen óvni a kaput.

A magyar csapat az elődöntőig veretlen maradt, a görögök egyedül a szerbek ellen maradtak alul (6-11), de az a csoportmérkőzés talán kevésbé mérvadó egy ilyen összehasonlításban. A magyar válogatottban Varga Dénes, a görögben Ioannis Fountoulis játszik kimagasló formában, kettejük párharca is hatalmas csatát ígért.

Kiváló hangulatban, telt ház előtt kezdődött az elődöntő, és két-két elhibázott támadás után egy Genidounias akciógóllal, ezt egyenlítette ki Erdélyi Balázs emberelőnyből, 1-1. Zalánki Gergő zúgó kapufával jelentkezett a 4. percben, egy perccel később pedig egy görög időkérést követően szerzett labdát a magyar válogatott.

És aztán Hosnyánszky Norbert meglőtte a világbajnokság legnagyobb gólját, midőn óriási csavargólt akasztott Flegkas kapujába, 2-1! Kisvártatva Nagy Viktort éltette a közönség, majd elpasszolta magát a görög válogatott, az ajándékakcióból magyar emberelőny született, időt kért Märcz Tamás. Manhercz Krisztián próbálkozott kétszer befejezni az akciót, nem sikerült, 2-1-es magyar vezetéssel zárult az első negyed.

Emberelőnyös görög találat következett a második negyed elején, Fountoulis talált be, ez volt a tornán a 19. gólja, 2-2. Vámos Márton szabaddobásból vette vissza a magyar vezetést, Vlachos kapitány reklamált hevesen ezt követően, mindhiába.

Genidounias emberelőnyből egyenlített, Nagy Viktor „szemei között” szaladt a labda a kapuba, 3-3! Nagy taktikai csata folyt, a váratlan megoldások eredményre vezethettek, ilyet mutatott be Genidounias ismét, amikor hirtelen lőtt, Nagy eszén járt ezzel túl, 4-3-ra vezettek a görögök.

Kicsit feljavult a görögök védekezése a második negyed végére, és ez nem ízlett a magyar válogatottnak. Gór-Nagy Miklós viszont egy lendületes magyar akció végén egyedül maradt, és ha már ott volt, rálőtte, a labda Flegkas hátáról pattant a kapuba, 4-4. És magyar vezetéssel zárult az első félidő, Hárai Balázs harcolt meg ugyanis a labdáért, ráadásul aztán csavarral lőtte meg a maga gólját, 5-4!

Varga Dénes fölé-, Gounas Nagy Viktorba lőtt egy labdát a harmadik negyed elején, majd jött Fountoulis nagy kapufája, izgalmasan indult a meccs második fele.

Meg egy újabb Vámos-góllal: ellenállhatatlan a magyar válogatott 5-öse ezen a vb-n, először vezetett két góllal a magyar gárda, méghozzá a negyed 3. percének derekán. 6-4-nél kicsit beállt az eredmény, de a görögök többször is tanácstalannak mutatkoztak támadásban, így viszonylag biztonságban érezhette magát a házigazda. Ráadásul a kapufa ötödszörre is megmentette a csapatot a góltól, meglepően sokat lőtték a fára a labdát a görögök.

Manhercz Krisztián labdaszerzése nyitotta a negyedik negyedet, majd Hosnyánszky Norbert átlövésgólja ugrasztotta fel a 7500 nézőt, már hárommal ment Magyarország! Nem tudott gólt lőni Görögország, Nagy és a védelem is megbabonázta a játékosokat, így elúszni látszott a döntőbe jutás a meccs véghajrája előtt.

Kettős emberelőnyből sem tudott betalálni később a görög válogatott, a magyar blokk káprázatosan működött, a "vendégek" pedig teljesen elbizonytalanodtak.

Mindez nem eredményezhetett mást, minthogy a magyar csapat megőrizte előnyét (a sorozatos emberhátrányok ellenére), így megnyerte a mérkőzést, és bejutott a világbajnokság döntőjébe, ahol a szerb-horvát mérkőzés győztese (mint később kiderült, Horvátország) vár rá.

Märcz Tamás szövetségi kapitány (Magyarország):

„Picit módosítottunk a játékunkon, a jobbszélső pozíciójára szerettük volna terelni a támadásaikat, mert ott volt egy kis gyenge pontja a görög válogatottnak. Azt kértem a játékosoktól, hogy ne essünk szét támadásban, mert türelmesnek kellett lennünk, tudtam, hogy megjön majd a gól. Az emberelőnyön is változtattunk, mindenben egy kicsit, hogy még tökéletesebb legyen a játékunk. Az elejétől fogva higgadtak voltunk, és ez nem is veszett el a végéig.”

Manhercz Krisztián (Magyarország):

„Fantasztikus volt a védekezésünk, két negyed alatt kaptunk egy gólt az elődöntő második félidejében, azt is három másodperccel a vége előtt, amikor a kispad velem együtt már a közönséget éltette. Nagy Viktor ma is lehúzta a rolót, mi pedig kisegítettük a blokkokkal. Most egy kicsit azzal szeretnénk foglalkozni, hogy bent vagyunk a döntőben, aztán az öröm után majd elkezdünk készülni az ellenfélre.”

Zalánki Gergő (Magyarország):

„Mindig jó egy győztes meccs, kicsit izgalmasabbá tettük a meccset, mert nem minden lövésünk jött be, de Nagy Viktornak ma nem lehetett gólt lőni, a védekezésünk pedig rajta kívül is jól működött.”

Hárai Balázs (Magyarország):

„Nyertünk, nem gondoltuk, hogy fizikailag ilyen kemény meccs lesz. Felvették a kesztyűt a görögök, a lényege nem változtat. Ki tudtuk szolgálni közönséget, akik ma is nagyon sokan voltak. Nagyon köszönjük nekik, nagyon jó érzések vannak most bennem.”

Gór-Nagy Miklós (Magyarország):

„Örülök neki, hogy betaláltam, jó helyen volt. De nem ez a lényeg, hanem, hogy végig a helyén volt a szívünk, fantasztikusan védekeztünk, Viktor megbabonázta a görögöket. Az, hogy vb-döntőt játszhatunk, azt mutatja, hogy ez egy nagyon jó csapat, nagyon jó hangulattal, bízunk egymásban.”