19.2 ° 9 km/h
18.4 ° 17 km/h
18.6 ° 4 km/h
17.8 ° 5 km/h

A 17. FINA Világbajnokság női vízilabdatornájának negyedik játéknapján rendezik a nyolc közé jutásért vívott mérkőzéseket. Először Kanada biztosította a helyét a negyeddöntőben, majd a spanyolok nyertek simán Kína ellen. Oroszország legyőzte Hollandiát egy góllal.

A 17. FINA Világbajnokság női vízilabdatornája negyedik játéknapja, a nyolc közé jutásért

W27

Kanada-Új-Zéland 16-3 (5-1, 4-1, 3-0, 4-1)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Florestano (brazil), Salnichenko (kazah).
Kanada: Gaudreault – Wright 3, Eggens 2, Bekhazi 4, McKelvey 1, Robinson 1, Fournier. Csere: Alogbo, Lemay-Lavoie 2, McKee, Christmas 2, Crevier 1. Szövetségi kapitány: Haris Pavlidis
Új Zéland: Milicich -  Mason, Lopes da Silva 1, Stoneman, Bowry, Hudson, Pye 1. Csere: Houghton, Doyle, Lewis, Ferigo 1, Boyd. Szövetségi kapitány: Angela Winstanley-Smith

A délutáni nyitómérkőzés Kanada és Új-Zéland csapatai között magyar szemszögből is érdekes volt, hiszen a győztesre Bíró Attila együttese várakozott a negyeddöntőben. Ezzel azonban el is mondtuk a mérkőzéssel kapcsolatos legérdekesebb tényt, hiszen az esélyesebb kanadaiak végig nagy előnnyel vezetve nyerték meg a mérkőzést.

Az új-zélandiak az első negyed vége előtt fél perccel, 4-0-as kanadai vezetésnél szerezték első góljukat, amire 10 másodperccel a bírói füttyjel előtt már jött is a válasz, így már az első 8 percet 5-1-gyel zárta az észak-amerikai csapat.  A találkozó képe a későbbiekben sem változott túl sokat. A kanadaiak meglehetősen könnyedén növelték előnyüket, bár a harmadik negyed vége felé kicsit lelassultak a gólgyártásban, rendre elhibázták a helyzeteiket és „csak” háromszor találtak be ellenfelük kapujába. Viszont továbbra is jól védekeztek, így egyetlen percig nem forgott kockán sem a tetemes előny, sem a győzelem.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

W28

Kína-Spanyolország 5-13 (2-1, 1-4, 1-5, 1-3)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Dutilh-Dumas (holland), Rotsart (amerikai).
Kína: Peng – Mei, Xiong, Niu 1, Guo, C.Zhang, Zhao 2. Csere: Bi 1, J.Zhang, D.Zhang, Chen 1. Szövetségi kapitány: Dali Gong
Spanyolország: Ester – A.Espar 2, B.Ortiz 4, M.Ortiz 1, C.Espar, Pena, Leiton 2. Csere: Bach, Lloret, Forca 2, Crespi 2, Gual. Szövetségi kapitány: Miguel Oca

A görögök negyeddöntőbeli ellenfelét meghatározó kínai-spanyol mérkőzésen inkább az utóbbiak voltak az esélyesek, mégis az ázsiai együttes kezdett jobban. Kétgólos előnyre tettek szert a meccs elején (2-0), amire csak emberelőnyből tudtak az ibériaiak válaszolni és szépíteni. Jól védett az ázsiai kapus, Peng, a spanyolok pedig nagyon erőtlenek voltak az ellenfél kapuja előtt.

A második negyedben azonban mind támadásban, mind védekezésben feljavultak a spanyolok és megfordították az eredményt, méghozzá Paula Crespi gyönyörű húzásával egy jobbról jövő beadást követően. Ezzel be is indult a gólgyártás, a kínaiak csak elvétve tudtak válaszolni a spanyol találatokra. A harmadik negyed végén Forca még egy büntetőt is kihagyhatott, komolyabb következmények nélkül, hiszen ekkor már 10-4-re vezettek.

A negyedik negyed elején kicsit megtorpantak a spanyolok, de aztán újra belelendültek a gólgyártásba és végül fölényesen nyertek.

W29

Hollandia-Oroszország 10-11 (2-4, 4-3, 2-3, 2-1) - óvás alatt
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Stavridis (görög), Flahive (ausztrál)
Hollandia: Willemsz – Smit, D. Genee 1, van der Sloot 2, Sevenich 1, Megens 1, Stomphorst 3. Csere: A. Genee, Nijhuis, Klaasen 2, Joustra. Szövetségi kapitány: Arno Havenga
Oroszország: Karnaukh – Prokofjeva 3, Gorbunova 1, Serzhantova, Simanovich, Tolkunova 1, Ryzhkova 2. Csere: Vakhitova, Karimova 1, Borisova, Timofeeva 2, Ivanova 1. Szövetségi kapitány: Alexander Gaidukov

A nap legérdekesebb és legkiélezettebb összecsapására volt kilátás a holland-orosz mérkőzésen, amely meg is hozta a várt izgalmakat. Az orosz csapat rendkívül erős, a felkészülés során keményen megszorongatta például a verhetetlennek hitt Egyesült Államok csapatát is.

Más kérdés, hogy nagy feltámadásokra és összezuhanásokra is képesek az oroszok, az olimpiai bronzérmes válogatott. Emlékezhetünk épp a riói bronzmérkőzésre, ahol az utolsó másodpercben egyenlítettek a magyar válogatott ellen, hogy aztán 5 méteresekkel meg is nyerjék a mérkőzést.

A görög válogatottat pedig a goudai olimpiai selejtezőn ütötték el a riói szerepléstől, szintén 5 méteresekkel, most itt, a budapesti vb-n a görögök visszavágtak, és megnyerték a csoportot.

Nos, rettenetesen jól kezdett Oroszország, minden lövésük ült, 4-1-re, 6-2-re és 7-3-ra is vezettek, Ekaterina Prokofjeva ezen az estén ellenállhatatlan volt. Csakhogy a hollandok is nagyon erős válogatott, amely ezt szombat este is bizonyította: Stomphorst, van der Sloot és Klaasen góljaival egyenlítettek a harmadik harmad elején azonnal.

Sőt, Dagmar Genee már a vezetést szerezte meg a csapatnak, óriási csatára volt kilátás a meccs végére is. Erre volt válasza az oroszoknak, Tolkunova egyenlített, majd a negyed vége előtt szűk két perccel Timofeeva úszott meg, megkapta a labdát, és átejtette Willemsz kapust, 8-9. Sőt, Karnaukh védése nyomán Ivanova is betalált, 3-0-s rohammal vette vissza a kezdeményezést Oroszország!

A negyedik negyedben 5 méteresből hozta közelebb Hollandiát Klaasen (9-10), majd Karimova emberelőnyből talált be, 3:56-tal a vége előtt, megint kettő volt a differencia. Megens bombagólja következett, hallatlan izgalmakat hozott a mérkőzés.

1:19-cel a vége előtt időt kért Gaidukov mester, a támadás sikertelen volt, majd fél percen belül emberelőnybe került Hollandia, jött az időkérés, de a lövés fölészállt, a nyolc közé Oroszország jutott, Hollandia csak a 9-12. helyért küzd tovább.

A mérkőzés után a holland válogatott jelezte, megóvja az eredményt. Állításuk szerint az egyik orosz időkérés akkor történt, amikor a holland válogatott birtokolta a labdát - így a játékvezetőknek 5 méterest kellett volna ítélni a javukra. Döntés vasárnap reggel várható.

Frissítés: az óvást elutasították.