Befejeződtek a csoportmérkőzések pénteken a 17. FINA Világbajnokság vízilabdatornáján a férfiak számára is.

Spanyolország - Dél-Afrika 16-4 (3-2, 1-0, 6-1, 6-1)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Shiwei Ni (kínai), Michael Brooks (új-zélandi)
Spanyolország: Motos Martin – Munarriz Egana 2, Minguell Alferez, Espanol Lifante 3, Tahull Compte 2, Fernandez Miranda 1, Mallarch Guell 3. Csere: Lopez Pinedo, Granados Ortega 1, del Toro 1, Bustos Sanchez, Barroso Macarro, Gutierrez Santiago 3. Szövetségi kapitány: David Martin
Dél-Afrika: Lewis – le Roux E., Card 1, Brown 1, Rodda 1, le Roux P., Molyneux. Csere: Badenhorst, de Carvalho, Rabie 1, Whyte, Olver, Mthembu. Szövetségi kapitány: Paul Martin

Kisebb meglepetésre egész sokáig tudta tartani a lépést az esélytelenebb Dél-Afrika a spanyolokkal szemben, ami nagyban volt köszönhető Lewis nyolc első félidős védésének. A második félidőben már jobban ment a spanyoloknak és el tudtak húzni, majd meg is nyerték a mérkőzést és ezzel a harmadik helyen végeztek a csoportban.

Nyilatkozatokért ide kell kattintani.

M18 C csoport

Szerbia-Görögország 11-6 (2-1, 4-3, 3-0, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Molnár Péter (magyar), Frank Ohme (német)
Szerbia: Mitrovic B. – Mandic 2, Randelovic 1, Pijetlovic D. 1, Filipovic 3, Prlainovic 1, Mitrovic S 1. Csere: Pijetlovic G., Rasovic, Cuk, Ubovic, Aleksic 1, Jaksic 1. Szövetségi kapitány: Dejan Savic
Görögország: Flegkas – Genidouinas 1, Delakas 2, Fountoulis 2, Mourikis 1, Gounas, Vlachopoulos. Csere: Dervisis, Kapotsis, Potikeas, Argyropoulos Kanakakis, Kolomvos, Zerdevas. Szövetségi kapitány: Theodorus Vlachos.

A csoportelsőségről, ezáltal pedig az automatikus negyeddöntőről és a pihenőnapról döntött az Európa-, világ- és olimpiai bajnok Szerbia, illetve a világbajnoki bronzérmes Görögország összecsapása. Az első félidő rendkívül szorosan alakult, fej-fej mellett haladtak a csapatok, azonban a harmadik negyedben el tudott húzni Szerbia, hogy aztán remek védekezéssel rukkoljanak elő a szünet után. A torna esélyese be tudta húzni a találkozót egy gyengébb kezdés után, így várhatja ellenfelét már a negyeddöntőben.

A csoport végeredménye:

1. Szerbia 6 pont
2. Görögország 4 pont
3. Spanyolország 2 pont
4. Dél-Afrika 0 pont

M19 D csoport

Egyesült Államok - Oroszország 14-11 (6-1, 3-5, 3-1, 2-4)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Alessandro Severo (olasz), Matan Schwartz (izraeli)
Egyesült Államok: Baron – Hooper 2, Obert, Cupido 4, Dunstan 2, Bowen 4, Roelse 1. Csere: Vavic, Hallock, Carniglia, Ramirez, Irving 1, Holland. Szövetségi kapitány: Dejan Udovicic
Oroszország: Statsenko – Lazarev, Vasilyev, Merkulov 2, Nagaev 2, Kholod 1, Lisunov 1. Csere: Korneev, Dereviankin 1, Bugaychuk 2, Ashaev, Suchkov, Shepelev 2. Szövetségi kapitány: Sergey Evstigneev

Az előzetes várakozások alapján orosz sikerre volt kilátás, azonban az amerikaiak nagyon bekezdtek és 6-1 arányban behúzták az első játékrészt. Ekkor a továbbjutás reménye is felcsillant, amihez legalább hétgólos győzelemre volt szüksége az amerikaiaknak. Egy támadás erejéig meg is volt ez az előny, miután Alexander Bowen negyedik gólját is meglőtte és 8-1 volt az állás. Az oroszokat azonban megcsapta a kiesés szele és ezáltal felébredtek és kicsit visszajöttek a mérkőzésbe.

Egészen a negyedik negyed közepéig a levegőben lógott, hogy sikerül-e az amerikaiaknak hétgólos előnyt kialakítani a meccs végére, és ezáltal az is, hogy melyik csapat juthat tovább a csoportból, azonban a végül csak három góllal sikerült nyerniük, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Államok kiesik, Oroszország pedig a második helyen jut tovább, feltéve, hogy a várakozásoknak megfelelően Horvátország megveri Japánt. A mérkőzés végén egy nagyon érdekes jelenetnek lehetett tanúja a remek hangulatot varázsoló közönség, amikor is kiállították az amerikaiak kapusát és egy mezőnyjátékosnak, Johnathan Hoopernek kellett beállnia a kapuba. Ráadásul ki is védte az ötméterest!

M20 D csoport

Japán-Horvátország 6-16 (1-5, 3-5, 1-4, 1-2)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Daniel Flahiva (ausztrál), Benjamin Mercier (francia)
Japán: Tanamura – Adachi, Shiga, Iida 1, Shimizu, Arai 2, Okawa 1. Csere: Kawamoto, Yoshida 1, Takata, Inaba 1, Araki, Fukushima. Szövetségi kapitány: Yoji Omoto
Horvátország: Bijac – Loncar 3, Jokovic 3, Buslje 1, Sukno 3, Setka, Garcia 1. Csere: Macan, Fatovic 3, Buljubasic 1, Vukicevic 1, Krapic, Marcelic. Szövetségi kapitány: Mile Smodlaka (Ivica Tucak eltiltását töltötte)

A várakozásoknak megfelelően alakult a találkozó, amelyen Horvátország hamar magához vette a kezdeményezést és gyorsan el is döntötte a találkozó kimenetelét. Jól elosztották a gólokat egymás közt a horvátok, nyolcan is betaláltak a kapuba és négyen is háromszor voltak eredményesek. Horvátország így az első, Japán pedig a harmadik helyen jut tovább a csoportból.

1. Horvátország 6 pont
2. Oroszország 2 pont
3. Japán 2 pont
4. Egyesült Államok 2 pont

M21 A csoport

Brazília-Kanada 6-6 (1-2, 3-1, 2-3, 1-0)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Andrej Franulovic (CRO), Dion Willis (RSA)
Brazília: Soro – Stellet Pedro 1, Coutinho 2, Guimaraes Ricardo 1, Rocha, Guimaraes Gustavo 1, Cruz 1; Csere: Silva Luis, Freitas, Almeida, Stellet Mateus, Carrulo, Silva Leonardo;  Szövetségi kapitány: Angelo Coelho
Kanada: Radenovic – Constantin-Bicari 1, Halajian 1, Robinson, D’Souza 1, Torakis 1, Thomwood 1; Csere: Patterson, Blanchard, Lappins, Radojcic, Soleimanipak 1, Rondall; Szövetségi kapitány: Giuseppe Porzio

A mérkőzés végig kiegyenlített képet mutatott. Egyik csapat sem mert kockázatos akciókat indítani, hisz Kanada számára csak a győzelem volt elég a továbbjutáshoz, míg Brazília számár az jelentett feszültséget, hogy képes-e legalább a döntetlent megtartani, végig.

Sikerült. Mindez azt jelenti, hogy nagy meglepetésre Kanada búcsúzott a felsőháztól, annak ellenére, hogy döntetlen értek el a csoport favoritja, Montenegró ellen, csak a 13-16. helyért folytathatják.

Montenegró-Kazahsztán 13-5 (2-0, 4-0, 3-2, 4-3)
Hajós Alfréd Uszoda, vezette: Georgios Stavridis (GRE), Steven Rotsart (USA)
Montenegró: Lazovic – Brguljan Drasko 1, Petkovic 1, Draskovic , Radovic Duro 1, Cuckovic 4, Murisic 1; Csere: Banicevic, Brguljan Darko 1, Radovic Aleksandar 2, Ukropina 1, Misic 1, Scepanovic; Szövetségi kapitány: Vladimir Gojkovic
Kazahsztán: Shlemov – Medvedev, Pilipenko, Shmider 1, Shakenov, Ukumanov 2, Manafov; Csere: Makhmetov, Shvedov, Altayer, Verdesh 1, Ruday 1, Turlykhanov; Szövetségi kapitány: Nemanja Knezevie

A magabiztosan játszó montenegrói csapat a mérkőzés felére már hat góllal vezetett a kazahok ellen. Bár a harmadik negyedben az ázsiai csapat is villogott párszor, a stabilian növekvő montenegrói előnnyel nem tudtak mit kezdeni. A mérkőzést Montenegró győzelemmel, csoportelsőként zárta.

1. Montenegró 5 pont
2. Brazília 3 pont
3. Kazahsztán 2 pont
4. Kanada 2 pont

M23 B csoport

Franciaország-Magyarország 7-13 (1-6, 3-2, 1-3, 2-2)
Hajós Alfréd Uszoda, 7400 néző, vezette: Koryzna (lengyel), Naumov (orosz)

Franciaország: Fontani – Saudadier, Kovacevic, Piot, Simon, Crousillat, Marzouki 4. Csere: Garsau (kapus), Dino, Izdinsky 1, Laversanne, Peisson, Camarasa 2. Szövetségi kapitány: Hrvoje Hrestak

Magyarország: Nagy V. – Török, Vámos 4, Erdélyi 1, Hosnyánszky 1, Mezei, Varga Dénes 3. Csere: Decker A. (kapus), Manhercz 1, Zalánki 2, Decker Á., Gór-Nagy 1. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

Bő magyar tudósítás itt olvasható a találkozóról.

M24 B csoport

Ausztrália-Olaszország 5-13 (2-5, 0-3, 2-2, 1-3)
Hajós-uszoda, vezette: Buch (ESP), Ivanosvski (MNE)
Ausztrália: Slade – Ford, Kayes, Gilchrist, Younger 1, Ford 1, Hollis. Cserék: Putt, Power, Edwards 1, Fannon 1, Brooks, Hrysanthos. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic
Olaszország: Volarevic – di Fulvio 2, Gitto, Figlioli 3, Nora, Renzuto Iodice 1, Bodegas 3, Cserék: Presciutti 1, Mirarchi, Fondelli 1, Aicardi 2, Bertoli, Tempesti. Szövetségi kapitány: Alessandro Campagna

Az olimpiai bronzérmes Olaszország pontosan tudta, hogy csak akkor van esélye a csoportelsőségre, ha 10-nél több góllal veri az ausztrálokat. Ennek megfelelően kezdték a mérkőzést, amelynek első félidejét 8–3-ra nyerték, izgulhatott hát a magyar válogatott.

Ausztrália az egész meccsen hazai medencében érezhette magát, a magyar szurkolók ugyanis minden találatukat hangos ovációval ünnepelték. A buzdításnak meg is lett az eredménye, a harmadik negyedet 3–2-re az auszik nyerték, tehát az utolsó játékrészre 10–5-ös olasz vezetéssel fordultak a csapatok. A zárónegyedet végül 3–0-ra Olaszország nyerte, de hiába győzött a meccsen 13–5-re Campagna csapata, Magyarország végzett a csoport első helyén.