Results | Info-feed | Closing ceremony
The official hotline of the World Championships is available: +36/1-90-70-500

Rosters of the water polo tournaments of the 17th FINA World Championships

0 0

Photo: József Szaka

Upcoming events

Minute by minute

Team USA won in men's 4x100m medley relay

Team USA won in women's 4x100m medley relay

HOSSZÚ Katinka (HUN) won in women's 400m IM

LACOURT Camille (FRA) won in men's 50m backstroke

SJOSTROM Sarah (SWE) won in women's 50m freestyle

KALISZ Chase (USA) won in men's 400m IM

KING Lilly (USA) won in women's 50m breaststroke

Men's High diving results: 1. Steve Lo Bue (USA) 397.15 2. Michal Navratil (CZE) 390.90 3. Alessandro De Rose (ITA) 379.65

LEDECKY Katie (USA) won in women's 800m freestyle

SJOSTROM Sarah (SWE) just broke the World Record in women's 50m freestyle semi-final

More

Tickets

Tickets are available for more than 200 events! Get yours and don't miss your favourite athlets competing!

Buy a ticket

OpenWeatherMap.org

Budapest

26 ° 4 km/h
24.9 ° 2 km/h
25.9 ° 9 km/h
24.4 ° 16 km/h
23.6 ° 20 km/h
25.7 ° 14 km/h
26 ° 10 km/h


OpenWeatherMap.org

Balatonfüred

25.5 ° 6 km/h
24.1 ° 6 km/h
25.5 ° 9 km/h
23.9 ° 19 km/h
27.9 ° 19 km/h
29.5 ° 18 km/h
28.6 ° 9 km/h

32 teams, 416 athletes. Here are the rosters of the teams.

Women's tournament:

Group A:

Italy: 1 Giulia Gorlero, 2 Chiara Tabani, 3 Arianna Garibotti, 4 Elisa Queirolo, 5 Federica Radicchi, 6 Rosaria Aiello, 7 Domitilla Picozzo, 8 Roberta Bianconi, 9 Giulia Emmolo, 10 Valeria Palmieri, 11 Aleksandra Cotti, 12 Sara Dario, 13 Federica Eugenia Lavi

Brasil: 1 Victoria Chamorro, 2 Diana Abla, 3 Marina Zablith, 4 Melani Dias, 5 Mariana Duarte, 6 Leticia Belorio, 7 Ana Alice Amaral, 8 Mylla Bruzzo, 9 Julia Souza, 10 Samantha Ferreira, 11 Kemily Leao, 12 Viviane Bahia, 13 Raquel Sa

Canada: 1 Jessica Gaudreault, 2 Krystina Alogbo, 3 Axelle Crevier, 4 Emma Wright, 5 Monika Eggens, 6 Kyra Christmas, 7 Joelle Bekhazi, 8 Elyse Lemay-Lavoie, 9 Hayley McKelvey, 10 Christine Robinson, 11 Kelly McKee, 12 Shae Fournier, 13 Ymane Hage

China: 1 Lin Peng, 2 Yanan Bi, 3 Xiohan Mei, 4 Dunhan Xiong, 5 Guannan Niu, 6 Ning Guo, 7 Sanfeng Nong, 8 Cong Zhang, 9 Zihan Zhao, 10 Danyi Zhang, 11 Xiao Chen, 12 Jing Zhang, 13 Yineng Shen

Group B:

New Zealand: 1 Jessica Milcich, 2 Nicole Lewis, 3 Kelly Mason, 4 Ricci Ferigo, 5 Alex Boyd, 6 Nomi Stomphorst, 7 Emmerson Houghton, 8 Caitlin Lopes da Silva, 9 Emma Stoneman, 10 Casie Bowry, 11 Kirsten Hudson, 12 Brydie Pye, 13 Lauren Nixon

Republic of South Africa: 1 Rebecca Thomas, 2 Amber Penney, 3 Kieren Paley, 4 Shelley Kristy Faulmann, 5 Megan Schooling, 6 Amica Hallendorff, 7 Carly Joy Wessels, 8 Amy Keevy, 9 Zandre Smit, 10 Marcelle Manson, 11 Nicola Barrett, 12 Kelsey White, 13 Lauren Nixon

Spain: 1 Laura Ester, 2 Marta Bach, 3 Anna Espar, 4 Beatriz Ortiz Munoz, 5 Matilde Ortiz, 6 Jelena Lloret Gomez, 7 Clara Espar, 8 Maria del Pilar Pena Carrasco, 9 Judith Forca, 10 Paula Crespi Barriga, 11 Anna Gual Rovirosa, 12 Paula Leiton, 13 Sandra Domene Perez

United States: 1 Gabrielle Stone, 2 Madeline Musselman, 3 Melissa Seidemann, 4 Rachel Fattal, 5 Paige Haushild, 6 Margaret Steffens, 7 Jordan Raney, 8 Kiley Neushul, 9 Aria Fischer, 10 Jamie Neushul, 11 Makenzie Fischer, 12 Alys Williams, 13 Amanda Longan

Group C:

Japan: 1 Miyuu Aoki, 2 Yumi Arima, 3 Yuri Kazama, 4 Shino Magariyama, 5 Chiaki Sakanoue, 6 Minori Yamamoto, 7 Akari Inaba, 8 Yuki Niizawa, 9 Kana Hosoya, 10 Misaki Noro, 11 Marina Tokumoto, 12 Kotori Suzuki, 13 Minami Shioya

Netherlands: 1 Laura Aarts, 2 Yasemin Smit, 3 Dagmar Genee, 4 Sabrina van der Sloot, 5 Amarens Genee, 6 Bernadette Doyle, 7 Marloes Nijuis, 8 Vivian Sevenich, 9 Maud Megens, 10 Ilse Koolhaas, 11 Lieke Klaassen, 12 Kitty Lynn Joustra, 13 Debby Williemsz

Hungary: 1 Edina Gangl, 2 Dóra Czigány, 3 Dóra Antal, 4 Gréta Gurisatti, 5 Gabriella Szücs, 6 Orsolya Takács, 7 Anna Illés, 8 Rita Keszthelyi, 9 Ildikó Tóth, 10 Barbara Bujka, 11 Dóra Csabai, 12 Dorottya Szilágyi, 13 Orsolya Kasó

France: 1 Lou Louise Counil, 2 Estelle Millot, 3 Lea Bacheilier, 4 Aurore Sacre, 5 Louise Guillet, 6 Geraldine Mahieu, 7 Clementine Valverde, 8 Aurelie Battu, 9 Adeline Sacre, 10 Yaelle Deschampt, 11 Marie Barbieux, 12 Audrey Daule, 13 Lorene Derenty

Group D:

Australia: 1 Lea Yanitsas, 2 Keesja Gofers, 3 Hannah Buckling, 4 Bronte Halligan, 5 Iso Bishop, 6 Amy Ridge, 7 Rowie Webster, 8 Jessica Zimmermann, 9 Zoe Arancini, 10 Lena Mihailovic, 11 Morgan Baxter, 12 Madeleine Steere, 13 Lilian Hedges

Russia: 1 Anastasia Verkhoglyadova, 2 Veronika Vakhitova, 3 Ekaterina Prokofyeva, 4 Elvina Karimova, 5 Mariia Borisova, 6 Olga Gorbunova, 7 Alena Serzhantova, 8 Anastasia Simanovich, 9 Anna Timofeeva, 10 Tatiana Tolkunova, 11 Evgeniya Ivanova, 12 Daria Ryzhkova, 13 Anna Karnaukh

Kazakhstan: 1 Alexandra Zharkimbayeva, 2 Sivilya Raiter, 3 Aizhan Akilbayeva, 4 Anna Turova 5 Kamila Zakirova, 6 Darya Roga, 7 Anna Nivikova, 8 Oxana Saichuk, 9 Anastassiya Yeremina, 10 Zamira Myrzabekova, 11 Anastassiya Mirshina, 12 Assem Mussarova, 13 Azhar Alibayeva

Greece: 1 Eleni Kouvdou, 2 Christina Tsoukala, 3 Vasiliki Diamantopoulou, 4 Nikoleta Eleftheriadou, 5 Margarita Plevritou, 6 Alkisti Avramidou, 7 Alexandra Asimaki, 8 Ioanna Chydirioti, 9 Christina Kotsia, 10 Trantafyllia Manolioudaki, 11 Eleftheria Plevritou, 12 Eleni Xenaki, 13 Chrysoula Diamantopoulou

Men's tournament:

Group A:

Brasil: 1 Slobodan Soro, 2 Anderson Cruz, 3 Roberto Freitas, 4 Guilherme Almeida, 5 Luis Ricardo Silva, 6 Pedro Stellet, 7 Ricardo Guimaraes, 8 Gustavo Coutinho, 9 Bernardo Rocha, 10 Heitor Carrulo, 11 Gustavo Guimaraes, 12 Mateus Stellet, 13 Leonardo Silva

Montenegro: 1 Dejan Lazovic, 2 Drasko Brguljan, 3 Bojan Baniceic, 4 Marko Petkovic, 5 Darko Brguljan, 6 Aleksandar Radovic, 7 Dragan Draskovic, 8 Aleksa Ukropina, 9 Duro Radovic, 10 Sasa Misic, 11 Uros Cuckovic, 12 Nikola Murisic, 13 Milos Scepanovic

Kazakhstan: 1 Madikhan Makhmetov, 2 Yevgeniy Medvedev, 3 Stanislav Shvedov, 4 Roman Pilipenko, 5 Altay Altayev, 6 Alexey Shmider, 7 Murat Shakenov, 8 Yulian Verdesh, 9 Rustam Ukumanov, 10 Mikhail Ruday, 11 Ravil Manafov, 12 Bolat Turlykhanov, 13 Valery Shlemov

Canada: 1 Milan Radenovic, 2 Gaelen Geddes Patterson, 3 Aria Soleimanipak, 4 Nicolas Constantin-Bicari, 5 Matt Halajian, 6 Scott Robinson, 7 Jeremie Blanchard, 8 David Lapins, 9 Dusan Radojcic, 10 Reuel Mark D'Souza, 11 George Torakis, 12 Devon Ross Thumwood, 13 Robin Randall

Group B:

France: 1 Remi Garsau, 2 remi Saudadier, 3 Igor Kovacevic, 4 Manuel Laversanne, 5 Charles Bernard Michel Canonne, 6 Thibaut Simon, 7 Ugo Jerome Francis Marc Crousillat, 8 Michal Izdinsky, 9 Mehdi Marzouki, 10 Mathieu Rene Peisson, 11 Logan Piot, 12 Alexandre Camarasa, 13 Hugo Florian Fontani

Australia: 1 Edward Slade, 2 Timothy Francis Putt, 3 George Ford, 4 Joe Kayes, 5 Nathan Power, 6 Lachlan Edwards, 7 Jarrod Gilchrist, 8 Aaron Younger, 9 Andrew Ford, 10 James Fannon, 11 Lachlan Hollis, 12 Nicholas Brooks, 13 Anthony Hrysanthos

Italy: 1 Marco Del Lungo, 2 Francesco di Fulvio, 3 Niccolo Gitto, 4 Pietro Figlioli, 5 Nicholas Presciutti, 6 Alessandro Velotto, 7 Alessandro Nora, 8 Valentino Gallo, 9 Vincenzo Renzuto Iodice, 10 Michael Alexandre Bodegas, 11 Matteo Aicardi, 12 Zeno Bertoli, 13 Goran Volarevic

Hungary: 1 Viktor Nagy, 2 Béla Török, 3 Krisztián Manhercz, 4 Gergő Zalánki 5 Márton Vámos, 6 Norbert Hosnyánszky, 7 Ádám Decker, 8 Miklós Gór-Nagy, 9 Balázs Erdélyi, 10 Dénes Varga, 11 Tamás Mezei, 12 Balázs Hárai, 13 Attila Decker

Group C:

Spain: 1 Daniel Lopez Pinedo, 2 Alberto Munarriz Egana, 3 Alvaro Granados Ortega, 4 Miguel de Toro Dominguez, 5 Alejandro Bustos Sanchez, 6 Marc Minguell Alferez, 7 Alberto Barroso Macarro, 8 Albert Espanol Lifante, 9 Roger Tahull i Compte, 10 Francisco Fernandez Miranda, 11 Blai Mallarach Guell, 12 Victor Gutierrez Santiago, 13 Jose Maria Motos Martin

Serbia: 1 Gojko Pijetlovic, 2 Dusan Mandic, 3 Viktor Rasovic, 4 Sava Randjelovic, 5 Milos Cuk, 6 Dusko Pijetlovic, 7 Nemanja Ubovic, 8 Milan Aleksic, 9 Nikola Jaksic, 10 Filip Filipovic, 11 Andrija Prlainovic, 12 Stefan Mitrovic, 13 Branislav Mitrovic

Greece: 1 Konstantinos Flegkas, 2 Konstantinos Genidounias, 3 Evangelos Ioannis Delakas, 4 Georgios Dervisis, 5 Ioannis Fountoulis, 6 Marios Kapotsis, 7 Kyriakos Pontikeas, 8 Stylianos Argyropoulos Kanakakis, 9 Konstantinos Mourikis, 10 Christodoulos Kolomvos, 11 Alexandros Gounas, 12 Angelos Vlachopoulos, 13 Emmanouil Zerdevas

Republic of South Africa: 1 Julian Lewis, 2 Etienne Le Roux, 3 Devon Card, 4 Nardus Badenhorst, 5 Chris Brown, 6 Jon Marc de Carvalho, 7 Lood Rabie, 8 Nicholas Rodda, 9 Dean Whyte, 10 Pierre Le Roux, 11 Nicholas Molyneux, 12 Roarke Olver, 13 Themba Mthembu

Group D:

United States: 1 McQuin Baron, 2 Jonathan Masashi Hooper, 3 Nick Carniglia, 4 Alex Obert, 5 Ben Hallock, 6 Luca Cupido, 7 Thomas Dunstan, 8 Marko Joseph Vavic, 9 Alex Bowen, 10 Chancellor Jobe Ramirez, 11 Alex Roelse, 12 Maxwell Bruce Irving, 13 Drew Holland

Japan: 1 Katsuyuki Tanamura, 2 Seiya Adachi, 3 Shuma Kawamoto, 4 Mitsuaki Shiga, 5 Takuma Yoshida, 6 Atsuto Iida, 7 Yusuke Shimizu, 8 Mitsuru Takata, 9 Atsushi Arai, 10 Kohei Inaba, 11 Keigo Okawa, 12 Kenta Araki, 13 Tomoyoshi Fukushima

Croatia: 1 Marko Bijac, 2 Marko Macan, 3 Loren Fatovic, 4 Luka Loncar, 5 Maro Jokovic, 6 Ivan Buljubasic, 7 Ante Vukicevic, 8 Andro Buslje, 9 Sandro Sukno, 10 Ivan Krapic, 11 Andelo Setka, 12 Javier Garcia Gadea, 13 Ivan Marcelic

Russia: 1 Vitaly Statsenko, 2 Nikolay Lazarev, 3 Egor Vasilyev, 4 Nikita Dereviankin, 5 Alexey Bugaychuk, 6 Artem Ashaev, 7 Daniil Merjulov, 8 Ivan Nagaev, 9 Ivan Suchkov, 10 Dmitrii Kholod, 11 Sergey Lisunov, 12 Roman Shepelev, 13 Victor Ivanov