Results | Info-feed | Closing ceremony
The official hotline of the World Championships is available: +36/1-90-70-500

Water polo: The Hungarian teams will start at 08:10 P.M.

0 0

Upcoming events

Minute by minute

Team USA won in men's 4x100m medley relay

Team USA won in women's 4x100m medley relay

HOSSZÚ Katinka (HUN) won in women's 400m IM

LACOURT Camille (FRA) won in men's 50m backstroke

SJOSTROM Sarah (SWE) won in women's 50m freestyle

KALISZ Chase (USA) won in men's 400m IM

KING Lilly (USA) won in women's 50m breaststroke

Men's High diving results: 1. Steve Lo Bue (USA) 397.15 2. Michal Navratil (CZE) 390.90 3. Alessandro De Rose (ITA) 379.65

LEDECKY Katie (USA) won in women's 800m freestyle

SJOSTROM Sarah (SWE) just broke the World Record in women's 50m freestyle semi-final

More

Tickets

Tickets are available for more than 200 events! Get yours and don't miss your favourite athlets competing!

Buy a ticket

OpenWeatherMap.org

Budapest

16.1 ° 16 km/h
17.1 ° 8 km/h
18.1 ° 7 km/h
14 ° 8 km/h
18.8 ° 8 km/h
20.3 ° 10 km/h
21.5 ° 3 km/h


OpenWeatherMap.org

Balatonfüred

22 ° 17 km/h
19.1 ° 15 km/h
19.3 ° 9 km/h
16.8 ° 19 km/h
15.7 ° 5 km/h
20.2 ° 11 km/h
20.2 ° 10 km/h

After the draw of the water polo competition of the 17th FINA World Championships, the Technical Water Polo Committee decided about the games of the home-teams.

The Hungarian national teams (both women’s and men’s) will play last but one in the preliminary rounds. In the knockout stage, the starting hour of the games could change to 08:30 P.M. for the red-white-green squads. Although, the decision has not been made yet by the parties. Games for places, are also on pending.

The matches on the first day will start at 9:30 A.M., the first game in the afternoon/evening session will begin at 5:30 P.M.. In each session, the spectators can see 4-4 clashes among the national teams.

With the help of the ticket retailer, anyone who bought tickets to the water polo competition and would like to bring it back because of the draw, is able to return the passes -but not to exchange- until 15th of March in any ticket office. The next round with more tickets for water polo as well, will start soon and it will be published immediately to our sites.

Groups of the women’s competition:

Group A: Italy, Brazil, Canada, China
Group B: New-Zeeland, South-Africa, Spain, USA
Group C: Japan, Netherlands, Hungary, France
Group D: Australia, Russia, Kazakhstan, Greece

July 16., Sunday:

Italy–Canada - 9.30
Brazil–China - 10.50
New-Zeeland–Spain - 12.10
South-Africa–USA - 13.30
Netherlands–France - 17.30
Australia–Kazakhstan - 18.50
Japan–Hungary – 20.10
Russia–Greece - 21.30

July 18., Tuesday:

USA–Spain - 9.30
New-Zeeland–South-Africa - 10.50
Japan–Netherlands - 12.10
Greece–Kazakhstan - 13.30
Australia–Russia - 17.30
China–Canada - 18.50
France–Hungary - 20.10
Italy–Brazil - 21.30

July 20., Thursday:

Japan–France - 9.30
Australia–Greece - 10.50
Russia–Kazakhstan - 12.10
Italy–China - 13.30
Brazil–Canada - 17.30
New-Zeeland–USA - 18.50
Netherlands–Hungary – 20.10
South-Africa–Spain - 21.30

July 22., Saturday:

For the best Eight

For places: 13-16. - 10.30
For places: 13-16. - 12.00

A2-B3 - 17.30
A3-B2 - 19.00
C2–D3 - 20.30
C3–D2 - 22.00

July 24., Monday:

For the best Four:

For the place 15. - 9.30
For the place 13. - 10.50
For the places 9-12. - 12.10
For the places 9-12. - 13.30

A1–C2/D3 - 14.50
B1– C3/D2 - 16.10
C1– A2/B3 - 20.30
D1–A3–B2 - 22.00

July 26., Wednesday:

For the place 11. - 10.30
For the place 9. - 12.00
For the places 5-8. - 13.30
For the places 5-8. - 15.00

Semi-final:

Winner of the A1–C2/D3 – Winner of the B1–C3/D2 - 20.30
Winner of the C1– A2/B3– Winner of the D1–A3–B2 - 22.00

July 28., Friday:

For the place 7. - 12.00
For the place 5. - 13.30
For the place 3. - 15.00
Final - 20.30

Groups of the men's competition

Group A: Brazil, Montenegro, Kazakhstan, Canada
Group B: France, Australia, Italy, Hungary
Group C: Spain, Serbia, Greece, South-Africa
Group D: USA, Japan, Croatia, Russia

July 17., Monday:

Brazil–Kazakhstan - 9.30
Montenegro–Canada - 10.50
France–Italy - 12.10
Spain–Greece - 13.30
Serbia–South-Africa - 17.30
USA–Croatia - 18.50
Australia–Hungary – 20.10
Japan–Russia - 21.30

July 19., Wednesday:

France–Australia - 9.30
South-Africa–Greece - 10.50
Spain–Serbia - 12.10
Russia - Croatia  - 13.30
USA–Japan - 17.30
Canada–Kazakhstan - 18.50
Hungary–Italy – 20.10
Brazil–Montenegro - 21.30

July 21., Friday:

Spain–South-Africa - 9.30
Serbia–Greece - 10.50
USA–Russia - 12.10
Japan–Croatia - 13.30
Brazil–Canada - 17.30
Montenegro–Kazakhstan - 18.50
France–Hungary – 20.10
Australia–Italy - 21.30

Further programme:

July 23., Sunday:

For the best Eight:

For the places 13-16. - 10.30
For the places 13-16. - 12.00

A2-B3 - 13.30
A3-B2 - 15.00
C2–D3 - 20.30
C3–D2 - 22.00

July 25., Tuesday:

For the best Four:

For the place15. - 9.30
For the place 13. - 10.50
For the places 9-12. - 12.10
For the places 9-12. - 13.30

A1–C2/D3 - 14.50
B1– C3/D2 - 16.10
C1– A2/B3 - 20.30
D1–A3–B2 - 22.00

July 27., Thursday:

Semi-final:

For the place 11. - 10.30
For the place 9.  - 12.00
For the places 5-8.  - 13.30
For the places 5-8. - 15.00

Winner of the A1–C2/D3–  Winner of B1–C3/D2 - 20.30
Winner of the C1– A2/B3 – Winner of the D1–A3–B2 - 22.00

July 29., Saturday:

For the place 7. - 12.00
For the place 5. - 13.30
For the place 3. - 15.00
Final - 20.30